top of page

Petrol fiyatları Çin'den gelen destek talebiyle yükseldi

Petrol fiyatları, Çin'in katı COVID-19 protokollerinden bazılarını gevşeterek ekonomik aktivitede ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında talepte iyileşme umutlarını körüklemesinin ardından önceki seanstan elde ettiği kazanımları genişleterek Pazartesi günü yükseldi.
Brent ham petrolü ve ABD West Texas Intermediate sözleşmeleri seansın başlarında yaklaşık %1 arttı, ancak daha sonra bazı kazanımları geri aldı. Brent ham petrol vadeli işlemleri, Cuma günü %1,1'lik bir yükseliş kaydettikten sonra en son 31 sent veya %0,3 artışla 0430 GMT'ye kadar varil başına 96,30$'a yükseldi.
ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri de Cuma günkü seansı %2.9 artışla kapattıktan sonra 23 sent veya %0.3 artışla varil başına 89.19$'a ulaştı.
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun COVID önleme ve kontrol önlemlerini ayarlamasının ardından emtia fiyatları Cuma günü yükseldi. Ancak hafta sonu Çin'de COVID vakaları tırmandı.
CMC Markets'ın Şanghay merkezli analistlerinden Leon Li, "Piyasa çok iyimserdi. Virüs kışın daha hızlı yayılacak ve vakaların hızlı büyümesi Çin hükümetinin sıfır COVID politikasını ayarlamasını imkansız hale getiriyor" dedi.
"Ayrıca, politikanın yayınlanmasından uygulanmasına kadar biraz zaman alacak, bu nedenle Çin'in tam liberalleşmesinin gelecek yılın ilk çeyreğine kadar beklemesi gerekebilir, bu da geçen Cuma günü petrol fiyatlarındaki toparlanmanın sürdürülemez olduğu anlamına geliyor."
Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki kısıtlamaların hafifletilmesi, vakaların yakın temasları ve gelen yolcular için karantina sürelerinin iki gün kısaltılmasının yanı sıra, havayollarına enfekte yolcuları getirme cezasının kaldırılmasını içeriyordu.
Çin'in dünyanın en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan'dan gelen petrol talebi de, birkaç rafinerinin Aralık ayında daha az ham petrolü artırmak istemesi nedeniyle zayıf kaldı.
ING, bir notta, "Karantina gereksinimlerindeki son gevşeme kesinlikle doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak bu son coşkunun devam etmesi için pazarın muhtemelen daha fazla gevşeme görmesi gerekecek." Dedi.
Ayrı bir gelişmede, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan'ın Batılı sigorta, finans ve denizcilik hizmetlerinden uzak durması halinde G7'nin dayattığı tavan fiyat mekanizmasının üzerindeki fiyatlar da dahil olmak üzere istediği kadar Rus petrolü almaya devam edebileceğini söyledi. kap.
Ancak, daha güçlü bir dolar, petrol fiyatlarındaki artışları sınırladı.

ABD Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller, doları yukarı çeken ve dolar cinsinden fiyatlanan emtia fiyatlarını baskılayan faiz oranı artışlarına karşı bankanın ayağını frenden çekmesi için bir dizi yumuşak rapor alacağını söyledi.[MKTS/ KÜRESEL]
G20 zirvesi öncesinde Endonezya'nın Bali adasında ABD Başkanı Joe Biden ve Çin lideri Xi Jinping, Biden'ın göreve başlamasından bu yana ilk kez Pazartesi günü yüz yüze görüşecek.


4 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page