top of page

Petrol fiyatları, Çin ekonomisi ve ABD faiz patikasına ilişkin endişelerle dalgalanıyor

Petrol fiyatları, son üç seansta düştükten sonra Perşembe günü, Çin'deki yavaşlayan büyüme ve olası ABD faiz artırımlarının dünyanın en büyük iki ekonomisindeki yakıt talebini zayıflatacağına dair endişelerle dalgalı seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri başlangıçta %0.5 düştükten sonra 8 sent veya %0.1 artışla varil başına 83.53 $ seviyesinden 0245 GMT'ye kadar yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 79.38$'da sabit kaldı.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'in ekonomik endişeleri ve Wall Street'teki geniş riskten kaçış hissiyatı petrol piyasalarını baskı altına alırken, güçlü ABD doları aşağı yönlü baskıyı artırırken," dedi.

Teng, ülkedeki petrol üreticilerinin OPEC+ grubunun üretim kesintileri arasında pazar payı elde etmek için üretimi artırmaya başlayabileceğinden, tacirlerin ABD petrol envanteri verilerinin yanı sıra Çin ekonomik verilerini ve hükümet politikası hareketlerini yakından izleyeceklerini söyledi.

Çin'in önde gelen bir tröst firmasının yatırım ürünlerine ilişkin ödemeleri kaçırması ve ev fiyatlarındaki düşüş, Çin'in derinleşen emlak sektörü krizinin ekonominin geride kalan küçük ivmesini boğduğuna dair endişeleri artırdı.

Çin merkez bankası beklenmedik bir şekilde bu hafta üç ay içinde ikinci kez politika faizlerini düşürdü, ancak analistler bunun ekonominin aşağı yönlü sarmalını durdurmak için yeterli olmayabileceğinden endişe ediyorlar.

ABD Merkez Bankası'nın Çarşamba günü yayınlanan Temmuz ayı toplantısı tutanakları da, merkez bankası yetkililerinin enflasyonla mücadeleye öncelik vermeye devam ederken faiz artırımlarını durdurma konusunda güçlü göstergeler vermediğini göstermesi nedeniyle petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.


Daha yüksek faiz oranları, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini artırır, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir.

OANDA analisti Edward Moya, "Dünyanın en büyük iki ekonomisinde düşüş eğilimi olduğu için ham petrol fiyatları burada zorlanacak" dedi.



15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page