top of page

Petrol fiyatları, Çin'in COVID endişeleri ve OPEC'in talep görünümündeki düşüşle düştü

Çin'de artan COVID-19 vakalarının dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında daha düşük yakıt tüketimi korkularına yol açmasıyla ve OPEC'in 2022 küresel talep tahminini düşürmesinin ardından Salı günü petrol fiyatları düştü.
Brent ham petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü %3 düştükten sonra 27 sent veya %0.3 düşerek varil başına 92.87 $'a geriledi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü, bir önceki seansta %3,5 düştükten sonra 50 sent veya %0,6 düşüşle varil başına 85,37 dolardaydı.
Yatırımcılar, Çin'in geçen hafta sıkı bir sıfır COVID politikasının ekonomik aktiviteyi ve enerji talebini artırma etkisini azaltacağına dair açıklamalarını alkışlarken, analistler sokağa çıkma yasaklarının ve artan vaka sayılarının önemli bir aşağı yönlü risk olmaya devam ettiğini söyledi.
SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes bir notta, "Çin'in yoğun nüfuslu bölgelerinde uygulanan karantinalar, hareketliliği ve petrol talebini ekonomik faaliyetten daha fazla cezalandırıyor" dedi.
Ekim ayında ülkenin fabrika üretimi büyümesi yavaşladı, perakende satışlar düştü ve emlak daha da düştü; bu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin uzun süreli COVID kısıtlamaları ve emlak kriziyle mücadele ederken ivme kaybettiğinin en son işareti.
Bu arada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranları gibi artan ekonomik zorlukları gerekçe göstererek 2022 küresel petrol talebi büyüme tahminini Nisan ayından bu yana beşinci kez düşürdü.
Bu, Uluslararası Para Fonu'nun Pazar günü küresel ekonomik görünümün geçen ay tahmin edilenden daha kasvetli hale geldiğini ve son aylarda satın alma müdürleri anketlerinde istikrarlı bir şekilde kötüleştiğini belirtmesinin ardından geldi.
ANZ Research analistleri, Avrupa Birliği'nin Rus petrol ihracatına yakında uygulanacak yaptırımlarına atıfta bulunarak, "Piyasa şu anda, son talep düşüşünün OPEC petrol üretimi için arz-negatif olabileceği yönündeki beklentilere rağmen, baş gösteren arz risklerine meydan okuyor." dedi.
Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline misilleme olarak Rus petrolüne yönelik AB ambargosu 5 Aralık'ta başlayacak. Yasağı, Şubat ayında petrol ürünü ithalatı durdurulacak.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) Pazartesi günü yayınladığı aylık verimlilik raporunda, başka yerlerde, Permiyen Havzasındaki petrol üretiminin Aralık ayında günde 5.499 milyon varil (bpd) ile başka bir rekor kıracağını söyledi.
Bununla birlikte, EIA'ya göre, yaşlanan şeyl bölgeleri kuyu başına daha zayıf üretim gösteriyor ve fiyatlardaki artışa rağmen, kaya petrolü bölgelerindeki genel ABD ham petrol üretiminin Aralık ayında sadece 91.000 varil artarak günde 9.191 milyon varile çıkmasına neden oluyor.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page