top of page

Petrol fiyatları, Çin'in talep iyimserliğiyle yükseldi

Petrol fiyatları, Çin'in COVID-19 kısıtlamalarını hafifletmeye devam etmesiyle yakıt talebinde toparlanma umutlarıyla Çarşamba günü yükseldi, ancak durgunluk endişeleri ve kış fırtınaları nedeniyle kapatılan bazı ABD enerji santrallerinde yeniden üretime başlamalar nedeniyle kazançlar sınırlı kaldı.

Şubat vadeli Brent vadeli işlemleri 9 sent veya %0,1 artışla 0406 GMT itibariyle varil başına 84,42 dolara yükseldi. ABD ham petrolü 10 sent veya %0.1 artışla varil başına 79.63 dolara yükseldi. İyimser piyasa havasının ortasında, her iki kriter de Salı günü üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

En büyük ham petrol ithalatçısı Çin'de yakıt talebinde artış umutları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, COVID'in yayılmasına karşı koymak için hareket ve işletmeler üzerindeki üç yıllık katı kısıtlamaların ardından önümüzdeki ay sınırlarını yeniden açmaya doğru ilerlemesiyle ortaya çıkıyor.

Çin hastaneleri, ülke virüsü endemik olarak tedavi etmeye doğru ilerlerken COVID-19 enfeksiyonlarındaki artış nedeniyle yoğun baskı altındaydı.

Rystad Energy'nin kıdemli başkan yardımcısı Claudio Galimberti, Çin'deki en son COVID-19 politika gevşemesinin özellikle uluslararası havacılık üzerinde kısa vadeli olumlu bir etkisi olacağını söyledi.

Ancak Çin'in talebinin tamamen normalleşmesi için iki ay daha beklememiz gerekecek" dedi.

Fiyatlar, Başkan Vladimir Putin'in bir kararnamesine göre, Rusya'nın 5 Aralık'ta uygulanan G7 fiyat tavanına uyan ülkelere 1 Şubat'tan itibaren petrol satışını yasaklamayı hedeflediği haberleriyle de yükseldi.

Bununla birlikte, CMC Markets analisti Leon Li, "Rusya'nın petrol satışı yasağı arzı azaltsa da, bu durum gelecek yıl olası bir küresel ekonomik durgunluk nedeniyle azalan taleple dengelenecek" dedi.

Salı günü ABD'deki petrol rafinerileri, derin dondurucu nedeniyle devre dışı bırakılan bir düzine tesisteki operasyonlarına devam etmek için çalışıyorlardı; bu, bazı durumlarda Ocak ayına kadar uzayacak bir toparlanma.

Üretim, Kuzey Dakota ve Teksas'tan petrol ve gaz üretimini kesen, donma noktasının çok altına sıcaklıklar gönderen bir Arktik patlamasıyla kesintiye uğradı.


Bu arada, Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 1,6 milyon varil düştüğü tahmin ediliyor.

Endüstri grubu American Petroleum Institute, Çarşamba günü 16:30 EDT'de (2130 GMT) ABD ham petrol stoklarına ilişkin verileri yayınlayacak. ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Bilgi İdaresi Perşembe günü saat 10.30'da (1530 GMT) kendi rakamlarını yayınlayacak.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page