top of page

Petrol fiyatları, Çin'in toparlanmasına ilişkin iyimserlikle kazançlarını artırdı

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi ve Çin'in katı COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının dünyanın en büyük petrol ithalatçısında akaryakıt talebinde toparlanmaya yol açacağına dair iyimserliğin etkisiyle önceki seanstaki kazanımlarını artırdı.
Brent ham petrolü vadeli işlemleri, bir önceki seanstaki %1,7'lik artışın ardından 63 sent veya %0,73 artışla 0401 GMT itibariyle varil başına 86,55 $'a yükseldi.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, Salı günü %0.4 artıştan sonra 68 sent veya %0.85 artışla 80.56$'a ulaştı.
Çin'in ekonomik büyümesi 2022'de keskin bir şekilde yavaşlayarak %3'e düştü ve "yaklaşık %5,5" olan resmi hedefi kaçırdı ve 1976'dan bu yana en kötü ikinci performansını kaydetti. Aralık. Reuters tarafından anket yapılan analistler, 2023 büyümesinin %4,9'a yükseldiğini düşünüyor.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık bir raporda, Çin petrol talebinin COVID önleme önlemleri nedeniyle 2022'de yıllardır ilk kez daralmasının ardından bu yıl günde 510.000 varil (bpd) artacağını söyledi.
Ancak OPEC, 2023 küresel talep büyüme tahminini günde 2,22 milyon varil olarak değiştirmedi.
Fujitomi Securities Co Ltd analisti Toshitaka Tazawa, "COVID-19 politikasındaki son değişikliğin petrol fiyatlarına destek vermesinin ardından Çin'in yakıt talebinin toparlanacağına dair artan umutlar" dedi.
"OPEC'in Çin'in talebine ilişkin iyimser görünümü de piyasa duyarlılığını destekledi" dedi ve bu hafta için yükseliş tahmini yaptı.
Reuters anketine göre artan petrol ürünü stoklarına rağmen ABD ham petrol stoklarında yaklaşık 1,8 milyon varil düşüş beklentisi de piyasayı destekledi .
ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Salı günü bir verimlilik raporunda, arz tarafında, ABD'deki en iyi şist bölgelerinden petrol üretiminin Şubat ayında yaklaşık 77.300 varil artarak günde 9.38 milyon varil rekor seviyeye yükseleceğini söyledi.
Bu arada Rusya, ülkenin görünümü hakkında bilgi sahibi olan üst düzey bir Rus kaynağına göre, Batı yaptırımlarının petrol ürünü ihracatı ve üretimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasını ve muhtemelen satacak daha fazla ham petrol bırakmasını bekliyor.
ANZ analistleri müşterilere notta "Rusya'dan kaynaklanan potansiyel arz kayıpları ve Çin'in yeniden açılması pazarın hızla daralmasına neden olabilir" dedi.

ING analistlerine göre piyasa, Uluslararası Enerji Ajansı'nın Çarşamba günü yayınlanacak aylık raporunda Çin'den gelecek daha fazla talep verisini de yakından izliyor.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page