top of page

Petrol fiyatları, Çin'in yeniden açılma iyimserliğiyle 1 dolar yükseldi

Petrol fiyatları Cuma günü 1 dolara kadar yükselerek, Çin'de talep artışı umutları ve yıl sonunda etkili olan bir kış fırtınasının ardından ABD'de yakıt stoklarının düştüğünü gösteren verilerin ardından önceki ticaret seansındaki kazançlarını genişletti. .

Brent ham petrol vadeli işlemleri Perşembe günü 85 sent artışla 78.69$'a yerleştikten sonra 94 sent veya %1.2 yükselerek 0345 GMT'de varil başına 79.63$'a yükseldi.

ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 91 sent veya %1.2 artışla varil başına 74.58 dolardan işlem gördü. Bir önceki seansta 83 sent artışla 73.67 dolardan kapanmışlardı.

Bununla birlikte, petrol fiyatları haftayı daha düşük kapatma yolunda ilerliyordu ve her iki kontrat da bir önceki haftaya göre yaklaşık %7 düştü. Olası bir küresel resesyona ilişkin endişeler, ticaret hissiyatı üzerinde baskı oluşturdu.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'in yeniden açılma iyimserliği, özellikle emlak sektörünü canlandırmaya yönelik ek teşvik önlemleri, yakın yıl içinde talep görünümünü iyileştiren petrol fiyatları için ana yükseliş faktörüdür" dedi.

"Yumuşayan bir ABD doları da petrol piyasalarına yukarı yönlü bir ivme kazandırdı" diye ekledi.

Çin Perşembe günü, ülke ekonomisinin dörtte birini oluşturan yüksek borçlu emlak sektörünü desteklemek amacıyla, ilk kez ev alacaklar için ipotek oranları üzerinde dinamik bir düzenleme mekanizması oluşturmak da dahil olmak üzere, daha fazla devlet desteği önlemi açıkladı.

Ulaştırma yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin'in yaklaşan Ay Yeni Yılı sırasında karayolu, demiryolu, su ve hava yoluyla yolcular tarafından yapılan toplam yolcu seyahati sayısının bu yıl 2,1 milyara ulaşmasının beklendiğini, geçen yılın aynı döneminde 1,05 milyarı ikiye katladığını söyledi.

Cumartesi başlayan tatil sezonunda planlanan günlük yolcu uçuşları, 2019'daki pandemi öncesi seviyelerin ortalama %73'ü kadardır.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin, katı sıfır COVID politikasını aniden sonlandırdı ve ülke genelinde COVID enfeksiyonlarında artışa yol açtı.

Çin'de hizmet faaliyeti, artan enfeksiyonlar nedeniyle Aralık ayında art arda dördüncü kez daralırken, düşüşlerin hızı yavaşladı ve işletme güveni 17 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.


ABD'de Enerji Bilgi İdaresi'nden (EIA) Perşembe günü alınan veriler, motorin ve kalorifer yakıtını içeren distilat stoklarının 30 Aralık haftasında beklenenden fazla düştüğünü gösterdi. Beklentilere kıyasla 1,4 milyon varil düştü. 396.000 varil düşüş.

Bu arada, EIA verilerine göre ABD benzin stokları, analistlerin 486.000 varil düşüş beklentisiyle karşılaştırıldığında geçen hafta 346.000 varil düştü.1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page