top of page

Petrol fiyatları, Çin talebi endişelerinin COVID frenlemelerinin ortasında artmasıyla düşüyor

Yatırımcıların dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki düşük taleple ilgili endişeleri ve ABD ve Avrupa'daki faiz oranlarındaki ilave artışlar, kış öncesi kısıtlı yakıt arzına ilişkin endişeleri dengelerken, petrol fiyatları Salı günü dalgalı ticarette düştü.
Brent ham petrolü 0445 GMT itibariyle 34 sent veya %0.4 düşüşle 93.66$'a düşerken, WTI ham petrolü 20 sent veya %0.2 düşüşle varil başına 87.58$'a geriledi. Her iki sözleşme de seansın başlarında 1 dolardan fazla düşerek üç günlük bir ralliyi durdurdu.
Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin'deki COVID-19 frenleri, düşük küresel yakıt talebine ilişkin endişeleri yeniledi.
Ülkenin üç günlük Sonbahar ortası festivali sırasında yapılan seyahat sayısı, ülkenin sıfır COVID politikası insanları seyahat etmekten caydırdığı için Pazartesi günü bir devlet medyası raporuna göre geçen yıla göre üçte birinden fazla düştü.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'deki kapsamlı COVID karantinaları ve toplu testler, talep endişeleri nedeniyle petrol piyasalarında baskı oluşturuyor" dedi. "Ayrıca, ABD TÜFE'nin beklenenden daha sıcak çıkması durumunda Fed'in agresif faiz artırımlarını sürdürme olasılığı güçlenecektir."
ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri Salı günü 1230 GMT'de yayınlanacak ve beklentiler çekirdek enflasyon oranının zirve gösterebileceği iken, Avrupa Merkez Bankası ve Federal Rezerv enflasyonla mücadele için faiz oranlarını daha da artırmaya hazır .
Bu, ABD dolarının diğer küresel para birimlerine karşı değerini yükseltebilir ve dolar cinsinden petrolü yatırımcılar için daha pahalı hale getirebilir.
Sıkı stoklarla ilgili endişeler de fiyatları yükseltti.
ABD'de, Stratejik Petrol Rezervi (SPR), Enerji Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, 9 Eylül'de sona eren haftada 8,4 milyon varil düşüşle 434,1 milyon varile, Ekim 1984'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.
ABD Başkanı Joe Biden, Mart ayında, enflasyona katkıda bulunan yüksek ABD akaryakıt fiyatlarıyla mücadele etmek için SPR'den altı ay boyunca günde 1 milyon varil salıvermeyi planladı.
Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön ankete göre, ABD ticari petrol stoklarının 9 Eylül'e kadar olan haftada yaklaşık 200.000 varil düşerek arka arkaya beş hafta düşmesi bekleniyor.

Bir endüstri grubu olan American Petroleum Institute (API), envanter raporunu Salı günü 16:30 EDT (2030 GMT)'de yayınlayacak. ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Çarşamba günü saat 10:30'da EDT (1430 GMT) bildiriyor.
Batı'nın İran'la imzaladığı nükleer anlaşmanın yeniden canlanmasına ilişkin beklentiler belirsizliğini koruyor. Almanya Pazartesi günü, Tahran'ın Avrupa'nın 2015 anlaşmasını canlandırma önerilerine olumlu yanıt vermediği için üzgün olduğunu dile getirdi.


9 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page