top of page

Petrol fiyatları Çin talebiyle düşüyor, durgunluk endişeleri arz sıkıntılarından ağır basıyor

Petrol fiyatları, durgunluk endişeleri ve Çin'de kötüleşen COVID-19 salgınlarının düşük yakıt talebine ilişkin korkuları tetikleyerek arz endişelerine ağır basmasıyla Salı günü düştü.
Brent ham petrolü 0434 GMT itibariyle 31 sent veya %0.3 düşüşle 97.61$'a düşerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 36 sent veya %0.4 düşüşle varil başına 91.43$'a geriledi.
Her iki ölçüt de Pazartesi günü, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki liderlerin ülkenin katı COVID-19 kısıtlamalarından bir çıkışı tarttıklarına ilişkin raporların ortasında Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Bununla birlikte, hafta sonu Çinli sağlık yetkilileri, Çin'in katı sıfır-COVID politikasına olan bağlılığını yinelediler. Ayrıca son veriler, ülkenin ihracat ve ithalatının Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daraldığını gösterdi.
Salı günü yayınlanan resmi verilere göre, Guangzhou ve diğer büyük Çin şehirlerinde COVID vakaları keskin bir şekilde tırmandı. Küresel üretim merkezi, şimdiye kadarki en kötü patlamasıyla mücadele ediyor ve Şanghay tarzı şehir çapında bir kilitlenmeden kaçınma yeteneğini test ediyor.
Stephen Innes, "Bence, hafta sonu boyunca sıfır-COVID'i ikiye katlamanın yanı sıra, devam eden kilitlenmeler yalnızca uzun vadeli petrol piyasasını sallamakla kalmıyor, aynı zamanda petrol fiyatları için yeniden açılma anlatısını olumsuz yönde geri itmeye devam ediyor" dedi. SPI Asset Management'ta ortak.
Daha güçlü bir dolar da petrol fiyatlarına ağırlık verdi. Petrol genellikle ABD doları cinsinden fiyatlandırılır, bu nedenle daha güçlü bir dolar, emtiaları diğer para birimlerinin sahipleri için daha pahalı hale getirir.
CMC Markets analisti Tina Teng, piyasa katılımcılarının ticaret ipuçları için bu hafta ABD TÜFE verilerini izleyeceklerini söyledi.
Teng, "Büyük batı ülkelerindeki yapışkan enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle, petrol vadeli işlemleri hala küresel bir ekonomik durgunluk olasılığında fiyatlanıyor" dedi.
Bu, Çin'deki yakıt talebindeki yavaşlama ile birlikte, son birkaç ayda petrol vadeli fiyatlarındaki geri çekilmenin nedenleridir."
Ancak ANZ Research analistleri, petrolün kısa vadeli temellerinin, odağın arz sorunlarına geri dönmesiyle yükselişini sürdürdüğünü söyledi.
ANZ, "Piyasa, yaptırımlar başlamadan önce Avrupa'nın Rus petrolü ithalatı için son teslim tarihiyle karşı karşıya." dedi.
Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline misilleme olarak Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne uyguladığı yasak 5 Aralık'ta başlayacak ve ardından Şubat ayında petrol ürünü ithalatı durdurulacak. Moskova, Ukrayna'daki eylemlerini "özel bir operasyon" olarak nitelendiriyor.

Anket, Salı günü saat 16:30 ET'de (2130 GMT) ve Enerji Bilgi İdaresi'nin Çarşamba günü saat 10:30'da (1530 GMT) teslim edilmesi gereken Amerikan Petrol Enstitüsü'nün raporlarından önce yapıldı.


3 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page