top of page

Petrol fiyatları, Çin umutları ve küresel arz korkularıyla erken kayıplarını telafi ediyor

Petrol fiyatları, Şanghay'da planlanan kısıtlamaların gevşetilmesinin yakıt talebini iyileştirebileceğine dair umutlar üzerine erken kayıplarını toparlayarak Perşembe günü yükseldi ve küresel arzın sıkışıklığına ilişkin endişelerin devam etmesi, daha yavaş ekonomik büyüme korkularına ağır bastı.
Temmuz ayı için Brent ham petrol vadeli işlemleri seansın başında 1 dolardan fazla düştükten sonra 1.53 dolar veya %1.4 artarak 0447 GMT'de 110.64 dolara yükseldi.
Haziran ayı için ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 93 sent veya %0.8 artışla varil başına 110.52$'a yükseldi ve 2$'ın üzerindeki erken kaybından kurtuldu. Temmuz WTI 1.57$ veya %1.5 artışla varil başına 108.50$'a yükseldi.
Her iki gösterge fiyatı da Çarşamba günü yaklaşık %2,5 düştü.
Rakuten Securities emtia analisti Satoru Yoshida, "Wall Street'teki düşüş, tüketim ve yakıt talebinin zayıflamasıyla ilgili endişelerin altını çizdiği için erken ticarette hissiyatı düşürdü" dedi. [MKTS/GLOB]
Asya hisseleri Perşembe günü yatırımcıların artan küresel enflasyon, Çin'in sıfır-COVID politikası ve Ukrayna savaşı konusunda endişe duymasıyla Wall Street'te dik bir satış izledi. [MKTS/GLOB]
Yoshida, "Yine de, Avrupa Birliği'nin Rusya ham petrolüne yönelik bekleyen ithalat yasağının küresel arzı daha da sıkılaştırması beklendiğinden, petrol piyasaları yükseliş eğilimini koruyor." dedi.
Avrupa Birliği bu ay Rusya'ya Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle yeni bir yaptırım paketi önerdi. Bu, altı ay içinde petrol ithalatının tamamen yasaklanmasını içerecek, ancak önlemler henüz kabul edilmedi ve Macaristan planın en sesli eleştirmenleri arasında yer alıyor.
Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, Avrupa'nın 2027 yılına kadar Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını sona erdirmek ve yeşil enerjiye geçişini hızlandırmak için Moskova'dan uzaklaşmak için 210 milyar euro (220 milyar dolar) planını açıkladı.
Ayrıca, rafinerilerin ABD dizel ve benzin fiyatlarını rekor seviyelere zorlayan sıkı ürün stokları ve rekora yakın ihracata tepki olarak üretimi artırmasıyla birlikte ABD ham petrol stokları geçen hafta beklenmedik bir düşüşle düştü. [ÇED/G]
Hem Doğu Kıyısında hem de Körfez Kıyısında kapasite kullanımı %95'in üzerindeydi ve bu rafinerileri mümkün olan en yüksek işletme oranlarına yaklaştırdı.
Çin'de yatırımcılar, ülkenin en kalabalık şehri Şanghay'da 1 Haziran'dan itibaren kısıtlamaları gevşetme planlarını yakından izliyor ve bu da dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında petrol talebinde bir toparlanmaya yol açabilir.

SPI Asset Management'tan Stephen Innes, Şanghay'ın 22 Mayıs'tan itibaren bölgeler arası toplu taşımayı kademeli olarak yeniden başlatmayı planladığı haberlerinin, risk ve petrol fiyatlarını destekleme açısından olumlu olduğunu söyledi.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page