top of page

Petrol fiyatları üç günlük düşüşün ardından toparlandı; talep endişeleri devam ediyor

Petrol fiyatları Perşembe günü hafifçe toparlandı, ancak büyük tüketicilerdeki talep endişelerinin ABD'nin faiz oranlarını artırabileceğine dair sinyalleri geçersiz kılması nedeniyle önceki üç gündeki %9'dan fazla düşüşü geri alamadı.

Brent vadeli işlemleri 17 sent veya %0,2 artışla 0257 GMT itibariyle varil başına 72,50 dolara ulaştı. Ancak Cuma gününden bu yana Brent %9'dan fazla düştü ve Perşembe gününün erken saatlerinde 71.28$'a kadar düştü.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 2 sent artışla varil başına 68.62 dolara yükseldi. WTI, Cuma gününden Çarşamba günü kapanışına kadar neredeyse %11 düştü ve Perşembe gününün erken saatlerinde 63.64$'a kadar düştü.

Fiyatlar bu hafta, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki zayıf imalat büyümesi belirtileri arasında ve dünyanın en büyük petrol kullanıcısı ABD'nin Çarşamba günü faiz oranlarını 2007'den bu yana en yüksek seviyesine çıkararak oradaki gelecekteki ekonomik büyümeyi tehdit etmesinin ardından düştü.

Yine de, ABD hizmet sektöründeki bir miktar pozitif büyüme ve büyük üreticilerin bu ay başlayan üretim kesintilerinin arzı sınırlayacağına dair beklentilerle, yatırımcılar ve analistler piyasaya yeniden alım yapıyor.

OANDA analisti Edward Moya, "Tüm kötü arz ve talep haberleri fiyatlandığı için petrol bir miktar destek bulmaya başlıyor" dedi.

Fed, beklendiği gibi faiz oranlarını çeyrek puan artırırken, yetkililere son banka başarısızlıklarının sonuçlarını değerlendirmeleri ve ABD borç tavanının yükseltilmesi konusundaki anlaşmazlığın netleşmesini beklemeleri için daha fazla artırımı durdurabileceğinin sinyalini verdi.

Mart ayından bu yana üçüncü ABD bankasının, artan faiz oranlarını yönetememelerinden kaynaklanan çöküşü de genel mali piyasaları baskı altına aldı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen bir grup olan Rusya dahil müttefikleri, bu ayın başında günde yaklaşık 1,16 milyon varil gönüllü üretim kesintisi başlattı ve bunların önümüzdeki aylarda piyasayı desteklemesi bekleniyor. Yaz yoğun talep dönemi.

Moya, "Görünüşe göre OPEC+, üretim kesintisi kotalarını karşılayabileceklerini ve muhtemelen daha fazla kesintinin geleceğinin sinyalini verebilecek bir konumda olabileceklerini sonunda gösterme baskısı yaşayacak." dedi.


Yatırımcılar, Perşembe günü üst üste yedinci toplantısında faiz artırımına gidecek olan Avrupa Merkez Bankası'ndan da gelişme bekliyor.

Çin'deki talep endişeleri, özellikle Perşembe günü özel sektör anketinin fabrika faaliyetinin Nisan ayında iç talepteki yumuşaklık nedeniyle beklenmedik bir şekilde düştüğünü göstermesinin ardından piyasayı baskılamaya devam ediyor.14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page