Petrol fiyatları, 3 haftanın en yüksek seviyelerine yaklaştı

Petrol fiyatları, Ukrayna krizinin derinleşmesiyle birlikte arz korkuları üzerine 3 haftanın en yüksek seviyelerine yaklaştı

Ukrayna'da derinleşen krizin, Batı'nın en büyük ihracatçı Rusya'ya daha ağır yaptırımlar getirme ihtimalini artırmasıyla birlikte, küresel arz sıkıntısına ilişkin korkuların artmasıyla petrol fiyatları Pazartesi günü neredeyse üç haftanın en yüksek seviyelerine tırmandı.
Brent vadeli işlemleri seansın başında 30 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesi olan 113.80$'a ulaştıktan sonra 1.09$ veya %1.0 artışla 0445 GMT'de varil başına 112.79$'a yükseldi.
ABD West Texas Intermediate vadeli işlemleri 1.00$ veya %0.9 artışla varil başına 107.95$'a yükseldi ve 30 Mart'tan bu yana en yüksek seviye olan 108.55$'a kadar yükseldi.
Paskalya hafta sonu tatilleri öncesinde, her iki sözleşme de Perşembe günü Avrupa Birliği'nin Rusya'dan petrol ithalatını yasaklama aşamasına geçebileceği haberleri üzerine %2,5'ten fazla değer kazandı.
AB hükümetleri geçen hafta bloğun yöneticisinin Rus ham petrolünü yasaklama önerileri hazırladığını söyledi, ancak diplomatlar Almanya'nın acil bir ambargoyu aktif olarak desteklemediğini söyledi.
Bu yorumlar, Ukraynalı askerlerin Pazar günü toz haline getirilmiş Mariupol limanında silah bırakmaya yönelik Rus ültimatomuna direnmesiyle, hafta sonu Ukrayna krizinde gerginliklerin artmasından önce geldi. Ukrayna'daki eylemlerini "özel operasyon" olarak nitelendiren Moskova, güçlerinin şehri neredeyse tamamen ele geçirdiğini söyledi.
Sunward Trading baş analisti Chiyoki Chen, "Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes belirtisi olmadan devam eden savaş, özellikle kuzey yarımkürede sürüş mevsimi yaklaştıkça talebin artması beklenirken, arz korkularını artırdı" dedi.
Uluslararası Enerji Ajansı, yaptırımlar veya gönüllü olarak Rus kargolarından kaçınan alıcılar nedeniyle Mayıs ayından itibaren günde yaklaşık 3 milyon varil (bpd) Rus petrolünün kapatılabileceği konusunda uyarmıştı.
Interfax haber ajansının Cuma günü bildirdiğine göre, Rus petrol üretimi Nisan ayında düşmeye devam ederek Mart ayına göre ayın ilk yarısında %7,5 düştü.
Fujitomi Securities Co Ltd. baş analisti Kazuhiko Saito, "Petrol piyasası, Rusya'dan gelen akışın azalmasını dengelemek için büyük petrol üreticilerinden gelen sınırlı ek arz ile bu hafta yükseliş eğiliminde kalacak" dedi.
" ABD petrol piyasasının Avrupa'ya artan ihracat talebi nedeniyle daha da sıkılaşacağına dair beklentiler arttıkça, ABD ısıtma yağı fiyatları da son rallinin arkasındaydı."
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC ve Rusya'nın da dahil olduğu OPEC+ olarak bilinen bir gruptaki müttefikleri, arzı artırmak için önceden üzerinde anlaşmaya varılan bir anlaşma kapsamında üretimi daha hızlı artırma yönündeki Batı baskısını reddetti.
Geçen hafta yayınlanan bir OPEC raporu, Mart ayında OPEC üretiminin günde sadece 57.000 varil artarak 28.56 milyon varile yükseldiğini ve OPEC+ anlaşması kapsamında OPEC'e izin verilen 253.000 varillik artışın gerisinde kaldığını gösterdi.

Baskıya ek olarak, Libya Pazar günü El Feel petrol sahasından petrol üretimini durdurdu ve Zueitina petrol limanındaki iki kaynak, Trablus merkezli Başbakan Abdülhamid el-Dbeibah'ı istifaya çağıran protestocuların sahaları ele geçirmesinin ardından ihracatın askıya alındığını söyledi.
Bununla birlikte, endüstri uzmanlarına göre, yüksek fiyatlar daha fazla sondaj ve kuyu tamamlama faaliyetini teşvik ettiğinden, ABD petrol üretim tahminleri, işgücü ve tedarik zinciri kısıtlamalarına rağmen yukarı doğru revize ediliyor.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör