top of page

Petrol fiyatları, 6 ayın en düşük seviyesine düştükten sonra arz endişeleriyle toparlandı


Petrol fiyatları Perşembe günü, ABD verilerinin zayıf yakıt talebine işaret etmesinin ardından, arz endişelerinin önceki seansta düşen birkaç ayın en düşük seviyelerinden toparlanmayı tetiklemesi ile yükseldi.


Brent ham petrol vadeli işlemleri 42 sent veya %0,4 artarak 0250 GMT itibarıyla 97,20 $'a yükselirken, West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri ise en son 49 sent artışla %0,5 artışla 91,15 $ seviyesindeydi.


ABD verilerinin ham ve benzin stoklarının geçen hafta beklenmedik bir şekilde arttığını göstermesi ve OPEC+'ın petrol üretim hedefini günde 100.000 varil (bpd) artırmayı kabul etmesiyle, her iki gösterge de bir önceki oturumda Şubat ayından bu yana en zayıf seviyelerine geriledi. küresel petrol talebi.


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya da dahil olmak üzere müttefikleri daha önce üretimi artırıyordu, ancak çoğu üye üretim potansiyellerini zaten tükettiği için hedefleri tutturmakta zorlanıyordu.


CMC Markets analisti Leon Li, "OPEC+, Eylül ayında üretimi önceki ayların üretiminin çok altında günlük 100.000 varil artırmayı kabul etti. Küresel enerji piyasası hala arz sıkıntısıyla karşı karşıya" dedi.


WTI petrol fiyatlarının varil başına 90 ila 100 dolar arasında "salınması muhtemel" olduğunu da sözlerine ekledi.


Birleşik Devletler gruptan üretimi artırmasını isterken, yedek kapasite sınırlıdır ve Suudi Arabistan, Moskova'nın "özel bir operasyon" olarak adlandırdığı Ukrayna işgali nedeniyle yaptırımların vurduğu Rusya pahasına üretimi artırma konusunda isteksiz olabilir.

Üç delege Reuters'e verdiği demeçte, toplantı öncesinde OPEC+'nın bu yılki petrol piyasası fazlası tahminini günde 200.000 varil (bpd) azaltarak günde 800.000 varile indirdiğini söyledi.


OANDA kıdemli analisti Edward Moya, "Görünüşe göre OPEC+ üretimi artırma çağrılarına direniyor çünkü ham talep görünümü düşmeye devam ediyor. Dünya devam eden küresel enerji kriziyle mücadele ediyor ve OPEC+'dan herhangi bir yardım almayacak" dedi. , dedi bir notta.


"Petrol piyasası kısa vadede sıkı kalmaya devam edecek ve bu, burada hala sınırlı bir düşüş yaşamamız gerektiği anlamına geliyor. Ham fiyatlar 90 dolar civarında güçlü destek bulmalı ve sonunda küresel ekonomik yavaşlama hızlanırken bile 100 dolar varil seviyesine geri dönecek."


Petrolün talep görünümü, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da artan ekonomik çöküş korkuları, yükselen piyasa ekonomilerindeki borç sıkıntısı ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'de katı bir COVID-19 politikasıyla gölgelendi.


{{8849|ABD ham petrol stokları da geçen hafta ihracatın düşmesi ve rafinerilerin üretimlerini düşürmesi nedeniyle beklenmedik bir şekilde yükselirken, benzin stokları da talebin yavaşlaması nedeniyle sürpriz bir artış kaydetti, dedi.


Ancak Perşembe günü fiyatları destekleyen Kazak petrol sahalarını Rusya'nın Karadeniz limanı Novorossiisk'e bağlayan Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu (CPC), rakam vermeden arzın önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page