top of page

Petrol fiyatları 6 haftanın en yüksek seviyesini gördü

Petrol fiyatları son 6 haftanın zirvesine çıktı.2023’ün günlerini düşüşle geçiren petrol fiyatları, bu hafta 5 Aralık sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.


Brent petrol 88 dolara yaklaştı


Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ve petrol ithalatında da ilk sırada yer alan Çin’de artan vaka sayısı sıkı tedbirlerin uygulanmasına neden oldu. Fakat sıfır covid politikasını gevşeten Çin’de seyahat, karantina ve temaslı politikalarında değişikliğe gidildi. Ekonomik aktivitenin de yeniden başlaması petrolde yükseliş sağladı.


Dün açıklanan iki önemli gelişme petroldeki iyimserliği yükseltti


Çin’de son açıklanan verileri ve 2022 dördüncü çeyrek büyümenin beklentilerden iyi gelmesi olumlu etki yarattı.


Diğer gelişme ise petrol üretici ülkeler olanOPEC+’nın aylık bülteni oldu. Bültende petrol piyasasını etkileyecek gelişmelerin yakından izlendiği ve gerekmesi durumunda aksiyon alınacağı belirtildi. Tahminlerde ise değişikliğe gidilmedi.


Üretici ülkeler bu yıl dünya petrol talebinin 2,2 milyon artmasını bekliyor, böylelikle günlük tüketimin 100 milyonun üzerine çıkması tahmin ediliyor.


OPEC+ üyelerin tahminlerini değiştirmemeleri ekonomilerdeki toparlanmaya karşın arzı artırmada isteksizlik olduğunu gösterdi ve petroldeki olumlu hareketi destekledi.


Bugün Brent petrol 88 dolara ham petrolde 83 dolara doğru yükseliş yaşıyor.


Günün devamında ABD’den gelecek verilerin fiyatlarda etkili olması beklenirken 1 Aralık’ta test edilen ancak aşılamayan 89,35 dolar en yakın direnç noktası olarak izleniyor.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page