top of page

Petrol fiyatları 80 doların altında seyrediyor ve üst üste dördüncü aydır kayıp yaşıyor

Petrol fiyatları, bu hafta büyük kayıplar kaydettikten sonra Cuma günü az hareket etti ve yavaşlayan ekonomik büyüme ve talep korkuları, sıkılaşan arzı büyük ölçüde dengelediğinden, art arda dördüncü ayı negatif bölgede kapatmaya ayarlandı.

Veriler, yüksek faiz oranları ve enflasyonun baskısı arasında ABD ekonomik büyümesinin 2023'ün ilk çeyreğinde beklenenden daha fazla yavaşladığını gösterdiğinden, piyasalar çok az rahatlama gördü. Bu, Çin'den gelen , sanayi sektörü üzerindeki baskının devam ettiğini gösteren ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında eşit olmayan bir ekonomik toparlanmanın altını çizen verilerle birleşti .

Petrol piyasalarında bu hafta yaşanan keskin kayıplar, fiyatların Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) sürpriz bir üretim kesintisi yapmasıyla Nisan ayının başlarında elde ettiği tüm kazançları tersine çevirdiğini ve ham petrolün yeniden OPEC tarafından aranan 80$ seviyesinin altına düştüğünü gördü.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla varil başına 78,34 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla 22:06 ET (02:06 GMT) itibariyle varil başına 74,88 dolara yükseldi. Her iki sözleşme de Nisan ayında yaklaşık %2 kaybedecek ve art arda dördüncü ayını kırmızıyla bitirecek.

Ham petrol fiyatları hafta boyunca %3,6 ile %4,1 arasında düşüşle işlem görüyordu.

Beklenenden daha güçlü gelen ABD enflasyonu ve işgücü piyasası verileri de, özellikle önümüzdeki hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde, ABD faiz oranlarının yükseleceğine dair korkuları artırdı . Merkez bankasının, güçlü enflasyon ve işgücü piyasası göstergelerinin, oranların bu yıl ne kadar yükseleceğine dair belirsizliği artırmasıyla, faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

Daha yüksek faiz oranları beklentisi, bu yıl olası bir resesyona ilişkin endişeleri artırdı ve ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle petrol talebinin kötüleşeceğine dair korkuları artırdı.

Bu , stokların geçtiğimiz hafta beklenenden fazla azaldığını gösteren olumlu ABD stok verilerini büyük ölçüde dengeledi. Ancak başta benzin ve distilat olmak üzere rafine petrol ürünlerine olan talep hala karışık.

Mayıs ayından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan OPEC üretim kesintisinin önümüzdeki aylarda arzı daha da sıkılaştırması bekleniyor. Ancak Uluslararası Enerji Ajansı, daha yüksek petrol fiyatları ve daha sıkı piyasaların bu yıl ekonomik büyümeyi istikrarsızlaştırabileceği konusunda uyardı.

Çin'e yapılan ham petrol ithalatı Mart ayında rekor seviyeye ulaşırken, ülkedeki akaryakıt talebi, kademeli bir ekonomik toparlanmanın ortasında hala COVID öncesi seviyelerin altında seyrediyor.

14 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page