top of page

Petrol fiyatları, aşağı yönlü Çin verilerinin talep endişelerini artırmasıyla düştü

Petrol fiyatları, Çarşamba günü Asya sabah ticaretinde, en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'in yavaşlayan talebine ilişkin endişelerin, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerinden kaynaklanan daha sıkı arza ilişkin korkulara ağır basan aşağı yönlü ticaret ve enflasyon verilerinin ardından artmasıyla geriledi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 15 sent veya %0,2 düşüşle 0320 GMT itibariyle varil başına 86,02 $'a geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 17 sent veya %0,2 düşüşle varil başına 82,75 dolarda işlem görüyor.

Her iki sözleşme de önceki gün yaklaşık 1 dolar kazandı.

Sunward Trading'in baş analisti Chiyoki Chen, "Petrol fiyatları, Çin ekonomisindeki ve yakıt talebindeki durgunluğa ilişkin devam eden endişeler nedeniyle daha fazla yükselme mücadelesi veriyor" dedi.

"Ayrıca, ABD ve Avrupa'da bir dizi faiz artışı nedeniyle talebin yavaşlayacağına dair endişelerle, petrol piyasalarının yukarı yönlü yönü sınırlı görünüyor" diyen WTI'nin daha sonra varil başına 75 ila 85 dolar aralığında işlem göreceğini tahmin etti. bu ay.

OPEC+ arzındaki düşüş ve Çin'de petrol talebindeki toparlanmayı destekleyen teşvik umutlarının da yardımıyla her iki gösterge de geçen hafta art arda altıncı haftalık artışlarını kaydetti ve Aralık 2021'den Ocak 2022'ye kadarki en uzun galibiyet serisini kaydetti.

Çarşamba günkü Çin enflasyon verileri, tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayında Şubat 2021'den bu yana ilk yıllık düşüşünü göstererek, pandemiden toparlanması durmaya devam ederken ekonominin deflasyona doğru yöneldiğini doğruladı.

Enflasyon verileri, büyük ihracatçıların yurtdışı sevkiyatlarını kısması ve yurtiçi stokların artmaya devam etmesiyle, Temmuz ayında Çin'in ham petrol ithalatının bir önceki aya göre %18,8 düşerek Ocak ayından bu yana en düşük günlük orana gerilediğini gösteren Salı günü hayal kırıklığı yaratan ticaret verilerinin ardından geldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 4,1 milyon varil yükseldi . Bu, Reuters tarafından ankete katılan analistlerin beklediğinden daha büyük bir yapıydı.

ABD hükümetinin stoklarla ilgili verileri Çarşamba günü açıklanacak.

Bu arada, ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) Salı günü yayınladığı aylık bir rapor, ABD ham petrol üretiminin 2023'te günde 850.000 varil (bpd) artarak günde 12.76 milyon varil rekor seviyeye yükselerek 2019'daki 12.3 milyon varil olan son zirveyi geride bırakacağını tahmin ediyor. .


EIA, ham petrol fiyatlarının, öncelikle Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerinin uzatılması ve artan küresel talep nedeniyle Haziran ayından bu yana yükseldiğini belirtti.

Dünyanın en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan geçen hafta günde 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisini Eylül ayının sonuna kadar uzattı ve bunun daha da uzatılabileceğini veya derinleştirilebileceğini ekledi. Rusya ayrıca Eylül ayında petrol ihracatını günde 300.000 varil azaltacağını söyledi.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page