top of page

Petrol fiyatları ABD büyümesi ve Çin'in toparlanma umuduyla yükseldi

Petrol fiyatları, COVID-19 vakaları ve ölümlerin geçen ayki zirve seviyelerinden düşmesiyle birlikte, beklenenden güçlü ABD ekonomik büyümesi ve Çin talebinde hızlı bir toparlanma umutlarıyla desteklenen Cuma günü ikinci seansında hafif yükseldi.
Brent vadeli işlemleri 30 sent veya %0,34 artışla varil başına 87,77 ABD dolarına yükselirken, ABD ham petrolü 34 sent artışla %0,42 artışla varil başına 81,35 dolara yükseldi. Her iki kriter de Perşembe günü %1'den fazla değer kazandı.
OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Petrol, haftayı bitirmek için önemli hamleler yapmakta zorlanabilir, çünkü birçok tüccar önümüzdeki haftaki iki büyük etkinlikte neler olacağını görmek için bekleyecek: OPEC+'nın çıktı üzerine sanal toplantısı ve FOMC kararı," dedi OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya. .
OPEC+ delegeleri, jet yakıtı ve dizele yönelik güçlü talebin ham petrol fiyatlarına verdiği istikrarlı desteğin ortasında, ham petrol üretim seviyelerini gözden geçirmek için önümüzdeki hafta toplanacak. ABD Merkez Bankası, enflasyonun düşmesi ve gayri safi yurtiçi hasılanın iyileşmesi ile birlikte başka bir faiz artırımına karar verecek.
ABD ham petrolündeki kazançlar, bu hafta başlarında NYMEX petrol vadeli işlemlerinin fiyatlama merkezi olan Cushing'de stoklardaki 4,2 milyon varillik artışla sınırlı kaldı.
CMC Markets analisti Tina Teng, Çin'in yeniden açılmasının talep görünümünü artırmada hala önemli bir rol oynaması nedeniyle, Çin borsalarının geri dönüşünün ilk gününde petrol piyasalarının geniş iyimserlikle desteklendiğini söyledi.

Çin'deki kritik COVID-19 vakaları bu ayın başındaki zirvesinden %72 düştü ve hastanelerdeki COVID-19 hastalarının günlük ölümleri zirve noktasından %79 düştü, bu da Çin ekonomisinin normalleşmesine işaret ediyor ve toparlanma beklentilerini artırıyor petrol talebinde.
Teng, "Kısa vadeli yükseliş faktörü, ABD ham petrol stoklarının 16 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen, ABD rafinerilerindeki son kesintinin benzin fiyatlarının yükselmesine yardımcı olmasıdır."


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page