top of page

Petrol fiyatları, ABD'den gelen olumlu yakıt talebi verileriyle yükseldi

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'den gelen güçlü yakıt talebi verilerinin desteğiyle önceki gün varil başına bir dolardan fazla düştükten sonra Perşembe günü toparlandı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 56 sent veya %0,7 artışla 76,97 ABD dolarına yükselirken,vadeli işlemleri yine %0,7 artışla 53 sent artışla 73,09 dolara ulaştı.

ABD benzin stoklarında beklenenden daha keskin bir düşüş, ABD'de ulaşım yakıtlarına yönelik daha güçlü talebi yansıtarak fiyatları yükseltti.

Ancak, artan küresel faiz oranlarının durgunluk korkularını artırmaya devam etmesi nedeniyle yatırımcılar temkinli olmaya devam etti.

IG'de piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Brent ham petrol fiyatları son zamanlarda önceki aşırı satış teknik koşullarından bir miktar toparlanmayı başardı, ancak çözülmemiş (küresel) bankacılık endişelerinin hissiyatı kontrol altına almasıyla ilerleme biraz durdu" dedi.

Yeap, küresel büyüme koşullarına yönelik devam eden aşağı yönlü risklerin fiyatları ileriye doğru hareket eden bir aralığa sıkıştırabileceğini ve daha yüksek bir itiş için daha somut bir katalizöre ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

En son ABD verileri, tüketici fiyatlarının Nisan ayında yükseldiğini gösterdi ve bu durum, Federal Rezerv'in daha yüksek faiz oranlarını sürdürmesi olasılığını artırdı ve bu da petrol talebini düşürme gibi dolaylı bir etkiye sahip olabilir.

Bu arada, ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden alınan son verilere göre, ABD benzin stokları geçen hafta 3,2 milyon varil düşerek analistlerin 1,2 milyon varillik düşüş tahmininden çok daha fazla düştü.

Distilat stokları da düşerken, ABD jet yakıtı talebi Aralık 2019'dan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

ANZ'deki analistler, belirsiz ekonomik zeminin ileriye dönük beklentileri hala gölgelediğini söyledi.

ANZ analistleri, "ABD enflasyonu Nisan ayında beklenenden daha fazla gerilese de, son oran artışlarının etkisinin ABD ekonomisinde ancak şimdi su yüzüne çıktığına dair korkular var," dediler ve daha güçlü talep belirtilerinin olmadığı bir ortamda düşüş eğiliminin emtia piyasalarına sızmaya devam ettiğini eklediler.


Bu arada yatırımcılar, ABD hükümetinin Çarşamba günü başlayan 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltmeye yönelik ayrıntılı görüşmeleri de izliyor ve Cumhuriyetçiler harcama kesintilerinde ısrar etmeye devam ediyor.

Wall Street benzeri görülmemiş bir temerrüt riski konusunda daha fazla endişelenirken, bu soğukluk yatırımcıları sarstı ve ABD hükümet borcuna maruz kalmanın sigorta maliyetini rekor seviyelere çıkardı.15 görüntüleme0 yorum
bottom of page