top of page

Petrol fiyatları, ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli ticaretle geriliyor

Petrol fiyatları Salı günü gerileyerek önceki iki seanstaki güçlü kazanımlarının bir kısmından vazgeçti. Piyasa, ABD Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz oranı kararının anahtarı olacak olan Nisan ayı ABD enflasyon rakamları öncesinde temkinli kaldı.

Brent ham petrol fiyatı 30 sent veya %0.4 düşüşle 76.71 $'a geriledi ve ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 26 sent veya %0.4 düşüşle 72.90 $'dan işlem görüyor.

Her iki sözleşme de bir önceki işlem seansında %2'den fazla değer kazanmıştı.

DBS Bank baş enerji analisti Suvro Sarkar, "Petrol fiyatları son iki seansta bir miktar toparlandı, bu yüzden şimdi bir ara verme zamanı ... gerçek bir olumlu veri çıkmadan," dedi.

"Piyasa bugün enflasyon verileri öncesinde temkinli.... Son iki hafta içinde keskin bir şekilde düşen net uzun pozisyonlarla, birçok tacir zaten piyasadan çıktı, bu nedenle hacimler düşük."

Nisan ayı ABD tüketici fiyat enflasyonu rakamları Çarşamba günü açıklanacak.

Fed, sıkılaştırma döngüsünün son artışı olabilecek geçen hafta faiz oranlarını artırdı. Enflasyonist baskının hafiflemeye başlamasıyla birlikte gelecekteki zamlara duyulan ihtiyaç konusunda rehberliği bıraktı.

New York Federal Rezervinin Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre, ABD'li tüketiciler geçen ay enflasyonun bir yıl içinde biraz daha düşük olmasını beklediklerini söylediler.

Petrol piyasaları geçen hafta keskin bir şekilde düşerken, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de resesyon korkularının azalması ve bazı trader'ların ham petrolün üç haftalık düşüşünü abartılı bulması nedeniyle Cuma ve Pazartesi günleri fiyatlar yükseldi.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Petrol piyasası aşırı derecede aşırı satıldı ve Wall Street, Fed'in bu yıl içinde faiz oranlarını düşüreceğinden emin olduğu sürece muhtemelen istikrar kazanmaya devam edecek" dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün bazı üyeleri ve müttefikleri tarafından birlikte OPEC+ adı verilen bir dizi gönüllü üretim kesintisi bu ay başlıyor ve grup bir sonraki toplantısını 4 Haziran'da yapıyor.


Moya'nın notunda, "Büyüme talebindeki tüm korkular göz önüne alındığında, petrol fiyatları buradan çok fazla yükselemeyecek, ancak OPEC+'ın fiyatları varil başına 70 dolar seviyesinin üzerinde tutmaya çalışması beklentileri yüksek" dedi.

Yine petrol fiyatlarını destekleyen Kanada'nın Alberta eyaleti, yaklaşık 30.000 kişiyi yerinden eden ve enerji üreticilerini günde en az 280.000 varil petrol eşdeğeri petrolü kapatmaya iten orman yangınlarına cevaben hafta sonu olağanüstü hal ilan etti; Kanada'nın çıktısı.
14 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page