top of page

Petrol fiyatları, ABD enflasyonu ve Çin ticaret verilerinin soğumasıyla yükseldi

Petrol fiyatları Perşembe günü, ABD enflasyonu ve ekonomik verilerin Federal Rezerv'in daha az faiz artırımı yapabileceğine dair umutları artırması ve Çin ticaret verilerinin aylık petrol ithalatının Haziran ayında kaydedilen ikinci en yüksek seviye olduğunu göstermesinin ardından yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 36 sent veya %0,5 artışla varil başına 80,47 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri 29 sent veya %0,4 artışla 76,04 Dolar'a yükseldi.

Çarşamba günkü ABD verileri, tüketici fiyatlarının Haziran ayında ılımlı bir şekilde yükseldiğini ve iki yılı aşkın süredir en küçük yıllık artışı kaydettiğini gösterdi. Piyasalar bir faiz artışı daha bekliyor, ancak petrol tüccarları bunun olabileceğini umuyor çünkü daha yüksek oranlar ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "ABD enflasyonunda beklenenden düşük okuma, Fed'in şu ana kadar sıkılaştırma döngüsünün fiyat baskılarını yumuşatmada istenen etkiyi yaptığını gösteriyor" dedi ve bunun "risk oluşturduğunu" ekledi. "Petrol fiyatları için çevre.

Yeap, "Cansız ABD doları ve son zamanlarda Çin'in teşvik umutlarındaki bazı takiplerin aşağı yönlü duyguların gevşemesi için katalizörler sağlamasıyla birlikte bazı yakalama kazançları oyunda görünüyor" dedi.

Bu arada, Perşembe günü yayınlanan gümrük verilerine göre, Çin'in Haziran ayındaki ham petrol ithalatı, yıllık %45.3 artışla 52.06 milyon mt veya günde 12.67 milyon varil (bpd) oldu ve rekor düzeydeki ikinci en yüksek aylık rakamına ulaştı.

Gümrük verilerine göre Ocak-Haziran döneminde ham petrol ithalatı %11.7 artışla 282.1 milyon mt olurken, Ocak-Haziran döneminde rafine petrol ürünleri ihracatı %44.7 artışla 31.31 milyon mt oldu.

Bununla birlikte, Gümrük Genel İdaresi sözcüsü Lv Daliang Perşembe günü yaptığı açıklamada, yavaşlayan küresel ekonomik büyüme, yavaşlayan dünya ticareti ve yatırımı ve jeopolitik risklerin Çin'in ticaretini etkilemeye devam ettiğini söyledi.


Price Futures grubundan analist Phil Flynn, benzin stoklarının 4 Temmuz tatil haftasında büyük ölçüde değişmeden 219,5 milyon varilde kaldığını ve bunun "neredeyse duyulmamış" bir durum olduğunu söyledi.

Analistler, sürücüler tatil seyahati için yollara çıktıkça benzin stoklarında büyük bir düşüş bekliyorlardı.

10 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page