top of page

Petrol fiyatları ABD hisse senedi verileri ve olası OPEC+ kesintileri öncesinde duraklıyor

(Reuters) - Petrol fiyatları, OPEC+ üreticileri grubunun üretim kesintilerini tartışmasının beklenmesi ve ABD ham stoklarının büyük bir artış göstereceği tahminiyle birlikte, piyasanın arz cephesinde potansiyel olarak karışık haberler beklemesi nedeniyle Çarşamba günü Asya ticareti sırasında neredeyse hiç hareket etmedi.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 05:00 itibariyle 3 sent veya %0,04 düşüşle varil başına 82,45 dolara geriledi. ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 1 sent veya %0,01 düşüşle 77,76 dolara geriledi.

Her iki gösterge de art arda dört hafta boyunca düştü ve fiyatlar, talep görünümüne ilişkin artan endişeler nedeniyle geçen hafta daha da zayıfladı. Yatırımcılar, üretici grubunun yavaşlayan küresel ekonomik büyüme nedeniyle derinleşen arz kesintilerini tartışabileceği Pazar günü planlanan OPEC+ toplantısı öncesinde temkinli olmaya devam ediyor.

Pazartesi günü, üç OPEC+ kaynağının Reuters'e grup, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefik üreticilerin 26 Kasım'daki toplantısında ilave petrol arz kesintilerini değerlendireceklerini söylemesinin ardından her iki sözleşme de yaklaşık %2 arttı.

Analistler, OPEC+'nın petrol arzı kesintilerini gelecek yıla kadar uzatacağını ve hatta derinleştireceğini tahmin ediyor. ANZ analistleri bir notta, "Piyasadaki fikir birliği, Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü kesintileri 2024'e kadar uzatacağını öne sürerken, diğer üyelerin yapacağı ilave kesintiler gelecekteki fiyatların anahtarı olacak." diye yazdı.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) petrol piyasaları ve sanayi bölümü başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, OPEC+ ülkeleri kesintilerini gelecek yıla uzatsalar bile, küresel petrol piyasasının 2024'te hafif bir arz fazlası göreceğini söyledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günü açıkladığı verilere göre, ABD ham petrol stokları 17 Kasım'da sona eren haftada yaklaşık 9,1 milyon varil arttı. [EIA/S] [API/S]


Benzin stokları yaklaşık 1,79 milyon varil düşerken damıtılmış ürün stokları yaklaşık 3,5 milyon varil düştü.

ABD hükümetinin stoklara ilişkin verileri Çarşamba günü yayınlanacak5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page