top of page

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi pazarlık arayışıyla yükseldi.

Petrol fiyatları Salı günü kelepir avıyla yükseldi ve önceki günkü düşüşün ardından bir miktar toparlandı, ancak yatırımcılar ABD Federal Rezervi ve diğer merkez bankalarının kilit politika kararları öncesinde temkinli kaldıkları için kazançlar sınırlı kaldı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 52 sent veya %0,7 artışla 0340 GMT itibariyle varil başına 72,34 dolara ulaştı. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, 35 sent veya %0,5 artışla 67,47 $/varil oldu.

Analistlerin kilit enflasyon verileri ve Çarşamba günü sona eren iki günlük Fed para politikası toplantısı öncesinde artan küresel arz ve talep artışına ilişkin endişeleri vurgulamalarının ardından Pazartesi günü her iki gösterge de varil başına 3 dolar civarında düştü.

Nomura Securities'in kıdemli ekonomistlerinden Tatsufumi Okoshi, "Bazı yatırımcılar önceki günkü yoğun satışların ardından kelepir işler ararken, diğerleri Suudi Arabistan'ın üretimi ek olarak azaltabileceği spekülasyonuyla pozisyonlarını geri tuttu" dedi.

Petrol fiyatlarının, Çin'in sendeleyen ekonomik toparlanması nedeniyle daha da düşebileceğini sözlerine ekledi ve WTI'nin yaz boyunca varil başına 62.50 ila 75 $ aralığında işlem göreceğini, ancak esasen varil başına 70 $'ın altında işlem göreceğini tahmin etti.

Çoğu piyasa katılımcısı, ABD merkez bankasının politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor. Fed'in faiz artırımları doları güçlendirdi, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirdi ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Avrupa Merkez Bankası'nın inatçı enflasyonu dizginlemek için Perşembe günü faiz oranlarını çeyrek puan daha artırması bekleniyor. Ancak planını Cuma günü açıklayacak olan Japonya Merkez Bankası'nın aşırı gevşek politikasını sürdürmesi bekleniyor.

Çin'de geçen hafta hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında talep artışına ilişkin endişeleri artırdı ve Suudi Arabistan'ın Temmuz ayında üretimi günde fazladan 1 milyon varil azaltma taahhüdünden fiyatlardaki artışı dengeledi.

Nomura'dan Okoshi, piyasanın ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Uluslararası Enerji Ajansı'ndan (IEA) talep görünümlerini beklediğini söyledi.

National Australia Bank (OTC: NABZY ) analistleri bir notta, "Görüşümüze göre, petrol fiyatlarındaki son düşüş, Suudi Arabistan'ın en azından şu anda yürürlükte olan arz kesintilerini Temmuz ayına kadar uzatma olasılığını artırıyor."


"Bu temelde, bir sonraki OPEC toplantısında daha fazla arz kesintisi olasılığına ilişkin piyasa spekülasyonunun petrol fiyatlarındaki oynaklığı artırması muhtemeldir."

Suudi Arabistan geçen hafta fiyatları artırmak amacıyla Temmuz üretimini günde 1 milyon varil (bpd) düşürerek son yılların en büyük düşüşü olan 9 milyon varil'e düşüreceğini söyledi.


17 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page