top of page

Petrol fiyatları, ABD'nin stratejik rezerv stoklamayı ertelemesiyle düştü

Petrol fiyatları Cuma günü Asya ticaretinde düştü ve ABD'li yetkililerin ülkenin Stratejik Petrol Rezervini (SPR) hemen doldurmanın zor olacağını söylemesi ve OPEC üretimine ilişkin belirsizliğin de baskı oluşturmasıyla önceki oturumdaki kayıplarını artırdı.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, bir kongre oturumunda hükümetin SPR'yi yeniden doldurmasının yıllar alabileceğini ve petrol fiyatlarındaki mevcut düşüşten yararlanmanın "zor olacağını" söyledi.

Yorumları, fiyatların tutarlı bir şekilde varil başına 67 ila 72 dolar civarında olması durumunda Biden yönetiminin SPR'yi yeniden stoklamaya başlayacağına dair önceki sinyalleri dengeledi. Petrol fiyatları, hareketin yakın vadede daha az alım hareketine işaret etmesi nedeniyle, Granholm'un ifadesinin ardından Perşembe günü düştü.

Biden yönetiminin satışları, SPR'yi 2022'de neredeyse 50 yılın en düşük seviyesine çekmişti. Hükümet ayrıca, kongre yetkisinin bir parçası olarak rezervden 26 milyon varil daha serbest bırakmaya hazırlanıyor.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,3 düşüşle varil başına 75,68 $'a gerilerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 22:49 ET (02:49 GMT) itibarıyla %0,3 düşüşle 69,75 $'a geriledi. Her iki sözleşme de Perşembe günkü kayıplarını uzattı.

Yine de ham petrol fiyatları, ABD ve Avrupa bankacılık krizi korkularının şiddetlenmesiyle geçen hafta gördüğü 15 ayın en düşük seviyesinden toparlanarak bu hafta %3,7 ila %5 arasında yükselecek.

Bu korkular piyasalar üzerinde ağırlık yaratmaya devam ederken, Federal Rezerv Bankası'ndan gelen orta düzeyli bir ekonomik görünüm de havayı bozdu.

Petrol fiyatları, yavaşlayan ekonomik büyümenin talebi azaltacağı ve Çin'deki toparlanmayı dengeleyeceği endişeleriyle bu yıl büyük düşüşler kaydetti. Yine de, yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yakın zamanda yinelenen bir görüş olan, ülkenin üç yıllık COVID kilitlenmelerinden yeniden ortaya çıktığı için bu yıl petrol talebinde büyük bir canlanma görmesi bekleniyor.

ABD, Avrupa ve diğer büyük ekonomiler , bu yıl büyümeye ağırlık vermesi beklenen yüksek enflasyon ve faiz oranlarıyla boğuşuyor . Birkaç ABD bankasının yakın zamanda iflas etmesi de yüksek faiz oranlarının ekonomi üzerindeki etkisinin altını çizdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretim kesintisine ilişkin belirsizlik de ham petrol piyasalarını baskı altına aldı.

Bazı enerji bakanları, karteli ham petrol fiyatlarını dengelemeye yardımcı olmaya çağırırken, bir Reuters raporu, kartelin Nisan ayı başlarında toplandığında muhtemelen üretimi aynı tutacağını öne sürdü.

OPEC+ üyesi Rusya da üretimi ilk başta açıklanandan daha küçük bir farkla azaltacağını söyledi.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page