top of page

Petrol fiyatları art arda dördüncü hafta düşüşe doğru ilerliyor

Petrol fiyatları Cuma günü çok az değişiklik gösterdi ancak küresel talebe ilişkin endişeler nedeniyle Perşembe günü yaklaşık %5 düşerek dört ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından art arda dördüncü haftayı da kaybetme yolunda ilerliyor.

Brent vadeli işlemleri 4 sent veya %0,1 artışla GMT 05:29'da varil başına 77,46 dolara ulaştı. ABD Batı Teksas Orta ham petrolü (WTI) 5 sent veya %0,1 artışla 72,95 $ seviyesinde gerçekleşti. Her ikisi de son dört hafta içinde değerlerinin yaklaşık altıda birini kaybetti.

Goldman Sachs analistleri bir notta, "Talebin iyimser beklentilerimizi aşmasına rağmen petrol fiyatları bu yıl hafif düşüş gösterdi." dedi.

"Çekirdek dışı OPEC arzı beklenenden çok daha güçlü oldu ve kısmen OPEC kesintileriyle dengelendi."

Her iki kontrat için hızlı aylık farklar contango'ya döndü; bu, hızlı fiyatların gelecek aylardaki fiyatlardan daha düşük olduğu ve arzın sağlıklı olduğunu gösteren bir piyasa eğilimi.

Petrolde bu hafta yaşanan düşüş, ABD ham stoklarındaki keskin artış ve üretimin rekor seviyelerde seyretmesinden kaynaklandı . Analistler, bunun dünyanın en büyük petrol tüketicisinde yüksek üretim nedeniyle zayıf talep endişelerini tetiklediğini söylüyor.

JPMorgan emtia araştırması Cuma günü yaptığı açıklamada, küresel petrol talebi takipçisinin Kasım ayının ilk yarısında talebin günde ortalama 101,6 milyon varil (bpd) olduğunu ve bu ay için tahmininden 200.000 varil daha düşük olduğunu gösterdiğini söyledi.

Analistler, fiyatlardaki son düşüşün, Suudi Arabistan'ın gönüllü petrol üretimi kesintisini 2024'e kadar günde 1 milyon varillik ek olarak uzatmasına da yol açabileceğini söyledi.

ING analistleri bir notta, "Bu yılın geri kalanına ilişkin petrol dengesinin başlangıçta beklendiği kadar sıkı olmadığı netleşti." dedi.


"Şartlar mevcut haliyle, pazarın hala 2024 yılının ilk çeyreğinde fazlaya dönmesi bekleniyor."

ING, Suudi Arabistan'daki ek arz kesintilerinin 2024 başlarına devredilmesinin beklenen fazlalığın silinmesine yardımcı olacağını ve piyasaya bir miktar destek sağlayacağını söyledi.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page