top of page

Petrol fiyatları, arzın daralmasına ilişkin endişelerle 1 dolar yükseldi

Petrol fiyatları, ABD stoklarının ve yakıt arzının sıkılaşmasının ardından ve Suudi enerji bakanının spekülatörlere yaptığı uyarının OPEC+'nın daha fazla üretim kesintisi olasılığını artırmasının ardından Çarşamba günü 1 doların üzerinde yükseldi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri en son 68 sent veya %0.9 artışla 77.52 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 75 sent veya %1 artışla 73.66 $'a ulaştı.
Brent daha önce varil başına 1,03 dolara kadar yükselerek 77,87 dolara çıkmıştı. WTI varil başına 1.07$ kadar yükselerek 73.98$'a yükseldi.
OANDA'nın kıdemli analisti Edward Moya, "Petrol, Suudi Arabistan'ın açığa satış yapanlara yönelik tehdidinin ardından yükselişe geçmeye başlıyor" dedi ve Suudi Arabistan'ın "fiyatları savunmak için ne gerekiyorsa" muhtemelen yapacağını da sözlerine ekledi.
Suudi Arabistan enerji bakanının, fiyatların düşeceğinden bahse giren satıcıları açıkta tutacağını söylemesi ve onlara "dikkatli olmalarını" söylemesinin ardından arz sıkışıklığı korkuları arttı.
Bazı yatırımcılar bunu, OPEC+ olarak da bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinin 4 Haziran'daki bir toplantıda daha fazla üretim kısıntısını değerlendirebileceklerinin bir işareti olarak aldı.
CMC Markets analisti Tina Teng Çarşamba günü yayınladığı bir notta, petrol fiyatlarının OPEC+'ın fiyat istikrarını korumak için üretimi daha da azaltabileceği yönündeki spekülasyonlar üzerine yükseldiğini söyledi.
Salı günü geç saatlerde ABD ham petrol ve yakıt stoklarının keskin bir şekilde düştüğünü gösteren endüstri verileri de petrol fiyatlarını yükseltti .
Amerikan Petrol Enstitüsü (API) rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ham petrol stokları 19 Mayıs ile biten haftada yaklaşık 6,8 milyon varil düştü. Benzin stokları yaklaşık 6,4 milyon, distilat stokları ise yaklaşık 1,8 milyon azaldı. [API/S]
Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) Çarşamba günü açıklanacak verileri API rakamlarını doğrulasaydı, ABD benzin stokları art arda üçüncü hafta 2014'ten bu yana Anma Günü öncesi en düşük seviyelerine gerilemiş olacaktı.
OANDA'dan Moya, "Bu, yarınki ÇED raporuyla doğrulanırsa, durgunluk endişelerinin bir miktar hafiflediğini görmeye başlayabiliriz" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Anma Günü tatili, bu yıl 29 Mayıs, geleneksel olarak ABD'deki en yoğun yaz seyahatinin başlangıcını işaret ediyor.
Öte yandan piyasalar, ABD'nin borç tavanı tartışmalarına karşı hâlâ temkinli ve bu da petrol fiyatlarındaki artışları azaltıyor. Borç tavanı görüşmelerinin bir başka turu, hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borçlanma limitini artırması veya risk temerrüdü için son tarih yaklaştıkça Salı günü herhangi bir ilerleme belirtisi olmadan sona erdi.12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page