top of page

Petrol fiyatları, arzın kısıtlı olması ve Çin'deki iyimserlik nedeniyle yükseliyor

Petrol fiyatları, arzın kısıtlı olması ve Çin'deki iyimserlik nedeniyle yükseliyor; WTI 1 yılın zirvesinde

Petrol fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde sert bir şekilde yükselirken, ABD ham petrol vadeli işlemleri arzın sıkılaştığına dair devam eden işaretlerle bir yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Çin'den gelen olumlu veriler de hissiyatı destekledi.

Sinyaller, Fed yetkililerinin bir dizi şahin yorumunun ardından, piyasaların ABD faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağına ilişkin endişeleri büyük ölçüde geçmişe çevirmesine yardımcı oldu.

ABD stok verileri, stokların 22 Eylül'e kadar olan haftada beklenenden fazla daraldığını gösterdi. Çin'den gelen veriler de dünyanın en büyük petrol ithalatçısında ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliği artırdı. Çin'in sanayi karı bu yıl ilk kez ağustos ayında arttı ve bu da karlarda yılbaşından bu yana yaşanan düşüşün azalmasına yardımcı oldu.

Odak noktamız şu anda, ekonomik aktiviteye ilişkin daha fazla ipucu için satın alma müdürünün Çin'den bu haftanın sonuna doğru açıklanacak endeks verilerine odaklanıyor . Cuma günü başlayacak olan bir haftalık Sonbahar festivali tatili sırasında Çin'in akaryakıt talebinin de artması bekleniyor.

Brent petrol vadeli işlemleri %1 artışla varil başına 95,23 dolara yükselirken, 10 ayın en yüksek seviyesi yakınlarında kalmayı sürdürürken, West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri TSİ 21:17'de (1:17 GMT) %1,3 artışla varil başına 94,88 dolara yükseldi - bu yana en güçlü seviyesi Ağustos 2022.

ABD stoklarındaki daralma, arz görünümünün sıkılaşmasını besliyor

ABD ham stokları, son yedi haftadaki beşinci düşüşünü gerçekleştirerek 22 Eylül'e kadar olan haftada beklenenden fazla 2,2 milyon varil (mb) azaldı.

Cushing, Oklahoma merkezinde de 0,9 mb'lik bir düşüş olduğunu gösteren okuma, dünyanın en büyük yakıt tüketicisinde petrol arzının kısıtlı olduğunu gösterdi.

Bu durum, özellikle Rusya ve Suudi Arabistan'ın derin arz kesintilerinin ardından, küresel petrol arzının bu yıl daha da sıkılaşacağı yönündeki bahisleri güçlendirdi. Rusya'nın bu hafta akaryakıt ihracatının çoğunu da yasaklaması, küresel akaryakıt piyasalarının sıkılaşacağı beklentilerini artırdı.

Petrol fiyatları, arz kesintilerinin ardından son iki ayda %30'dan fazla arttı; analistler, arzın daralmasının yılın geri kalanında ham ticareti 90 ila 100 dolar arasında tutacağını tahmin ediyor.

ABD'nin yakıt talebi azalıyor, faiz artırımı korkuları devam ediyor

Çarşamba günkü stok verileri, ABD benzin ve damıtma ürünleri stoklarının geçen hafta beklenmedik bir şekilde arttığını gösterdi; bu da yakıt talebinin yaz sezonunun sona ermesiyle birlikte bir miktar soğuduğunu gösteriyor.

Bu eğilim, özellikle faiz oranlarının daha da artması ve enflasyonun yapışkan kalması nedeniyle ABD'nin yakıt talebinin bu yıl daha da zayıflayacağı yönündeki endişeleri artırdı.

Federal Reserve'den gelen şahin sinyaller, bu hafta dolar ölçeğinde son 10 ayın en yüksek seviyelerini gördü ve petrol piyasaları üzerinde bir miktar baskıya işaret etti. Güçlenen dolar, ham petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirerek talebi bir miktar azaltıyor.

Çin'e ilişkin endişeler de varlığını sürdürüyor; özellikle de ülkenin devasa emlak piyasası, kötüleşen nakit sıkıntısı ve en büyük müteahhitlerin iflasları nedeniyle sürekli olumsuz rüzgarlarla karşı karşıyayken.
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page