top of page

Petrol fiyatları, arz endişeleri hafifledikçe 1 dolar civarında düşerek 2 ayın en düşük seviyelerine

Petrol fiyatları Pazartesi günü, arz korkularının azalması ve Çin'den gelen yakıt talebi ve ABD dolarının gücüyle ilgili endişelerin fiyatlar üzerinde baskı oluşturmasıyla varil başına 1 dolar civarında gerileyerek iki ayın en düşük seviyelerine geriledi.
Ocak ayı için Brent ham petrol vadeli işlemleri 87 sent veya %1 düşüşle 0436 GMT itibariyle varil başına 86.75 $'a geriledi.
ABD West Texas Intermediate (WTI) Aralık ayı ham petrol vadeli işlemleri, kontratının Pazartesi günü sona ermesinden önce 87 sent veya %1,1 düşüşle varil başına 79,21 $ seviyesinde yer aldı. Daha aktif olan Ocak kontratı en son 69 sent veya %0.9 düşerek varil başına 79.42 dolara indi.
Brent %9 ve WTI %10 düşüşle her iki gösterge de Cuma gününü 27 Eylül'den bu yana en düşük seviyesinden kapatarak kayıplarını ikinci haftaya taşıdı.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'in COVID kısıtlamaları nedeniyle zayıflayan talep görünümünün yanı sıra, ABD dolarının bugün yükselmesi de petrol fiyatları için aşağı yönlü bir faktördür" dedi.
"Son dönemdeki tüm büyük ülkelerin ekonomik verileri, özellikle İngiltere ve avro bölgesinde bir durgunluk senaryosuna işaret ettiğinden, risk duyarlılığı kırılgan hale geliyor" dedi ve ABD Merkez Bankası'nın geçen haftaki şahin yorumlarının da ABD ekonomisine ilişkin endişeleri ateşlediğini sözlerine ekledi. görünüm.
Ülke ülke çapında ve büyük şehirlerde salgınlarla mücadele ederken, Çin'deki yeni COVID vaka sayıları Nisan zirvelerine yakın kaldı. Pekin bölgelerindeki okullar, yetkililerin artan vakalar nedeniyle bölge sakinlerinden evde kalmalarını istemesinin ardından Pazartesi günü çevrimiçi dersler için kemer sıktı.
Ön ay Brent ham petrol vadeli işlemleri geçen hafta keskin bir şekilde daralırken, WTI azalan arz endişelerini yansıtan bir kontangoya dönüştü.
Bu arada Avrupa'daki sıkı ham petrol arzı, rafinerilerin 5 Aralık'ta Avrupa Birliği'nin Rus ham petrolüne uyguladığı ambargo öncesinde stoklarını artırması ve Avrupa, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki fiziki ham petrol piyasaları üzerinde baskı oluşturmasıyla azaldı.
AB'nin enerji politikası şefi Reuters'e, AB'nin 5 Aralık'ta Rus ham petrolünün fiyatına üst sınır koyacak bir G7 planının uygulamaya konması için düzenlemelerinin zamanında tamamlanmasını beklediğini söyledi.
RBC Capital analisti Mike Tran, Aralık ayındaki zayıf WTI sözleşmesinin sona ermesinin gerçek fiziksel piyasa yumuşaklığından ziyade kağıt piyasasında satışlara işaret ettiğini söyledi.
Bir notta, "Sıkı küresel stoklar, kontango için geleneksel varil fazlası mantığını desteklemiyor" dedi.
Yetkili, Kuzey Denizi ve Batı Afrika spot piyasası göstergelerinin güçlü olmaktan uzak olmakla birlikte, sıkıntı belirtileri göstermediğini de sözlerine ekledi.

Dizel piyasaları, Avrupa ve ABD'nin varil için rekabet etmesiyle sıkı seyrini sürdürdü. Çin, Ekim ayında motorin ihracatını bir yıl öncesine göre neredeyse ikiye katlayarak 1.06 milyon tona çıkarırken, hacim Eylül'deki 1.73 milyon tonun oldukça altında kaldı.
Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki talep, COVID kısıtlamaları nedeniyle çıkmaza girerken, başka yerlerde daha fazla faiz artışı beklentisi doları yükselterek dolar cinsinden emtiaları yatırımcılar için daha pahalı hale getirdi.4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page