Petrol fiyatları, arz kesintilerini görüşmek üzere OPEC+ toplantısı öncesinde yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC+'ın Çarşamba günü toplandığında ham petrol üretiminde büyük bir kesintiyi kabul edebileceği beklentilerinin küresel ekonomiye ilişkin endişelere ağır basmasıyla Salı günü yükseldi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta %4'ten fazla kazandıktan sonra 47 sent veya %0,5 artarak 0352 GMT'ye kadar varil başına 89,33$'a yükseldi.
ABD ham petrol vadeli işlemleri 31 sent veya %0,4 artarak varil başına 83,94$'a yükseldi. Gösterge bir önceki seansta %5'ten fazla değer kazandı ve Mayıs ayından bu yana en büyük günlük kazancını kaydetti.
Petrol fiyatları, arz darlığına ilişkin endişelerin yenilenmesiyle Pazartesi günü yükseldi. Yatırımcılar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve topluca OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin, Çarşamba günü 2020'den bu yana ilk yüz yüze toplantılarında üretimi günde 1 milyon varilden (bpd) fazla kısmasını bekliyorlar.
OPEC kaynakları, bireysel üyelerin gönüllü kesintilerinin bunun üzerine gelebileceğini ve bunun COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana en büyük kesintileri olabileceğini söyledi.
OANDA'nın kıdemli analisti Edward Moya, "Ukrayna'daki savaşla ilgili her şeye rağmen, OPEC+ hiç bu kadar güçlü olmamıştı ve fiyatların burada desteklenmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacaklar" dedi.
OPEC+, COVID-19 pandemisinin neden olduğu talep yıkımı nedeniyle 2020'de uygulanan rekor kesintilerin ardından bu yıl üretimi artırdı. Ancak son aylarda kuruluş planlanan üretim artışlarını karşılayamadı ve Ağustos ayında günde 3,6 milyon varil eksik kaldı.
ING analistleri bir notta, "OPEC+ büyük bir kesinti (1 milyon varilden fazla) açıklayabilirken, gerçekte kesinti çok daha küçük olabilir. Bunun nedeni, çoğu OPEC+ üyesinin hedef üretim seviyelerinin çok altında üretim yapmasıdır."
Goldman Sachs (NYSE: GS ), petrol fiyatlarında son zamanlarda görülen keskin düşüşün dikkate alınan üretim kesintisini haklı çıkardığını ve bunun petrolün yükseliş görüşünü güçlendirdiğini de sözlerine ekledi.
CMC Markets analisti Tina Teng, yatırımcıların da bir önceki seansta elde edilen kazançlardan kâr elde etmeye çalıştıklarını söyledi.
Teng, "Tahvil piyasasındaki çalkantı, riskli varlıklardaki satışlar ve hızla yükselen ABD doları gibi küresel piyasalarda belirsizlikler devam ediyor" dedi.

Petrol fiyatları, en büyük petrol ithalatçısı Çin'deki COVID-19 karantinalarının talebi düşürmesi, faiz oranlarındaki artışların ve yükselen ABD dolarının küresel finans piyasalarına baskı yapması nedeniyle üst üste dört aydır düştü. Büyük merkez bankaları, küresel bir ekonomik yavaşlama korkularını ateşleyerek, onyılların en agresif faiz artırımlarına giriştiler.
Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön ankete göre, ABD ham petrol stoklarının 30 Eylül'e kadar olan haftada yaklaşık 2 milyon varil arttığı tahmin ediliyor.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör