top of page

Petrol fiyatları belirsiz talep ve arz endişeleri arasında karıştı

Petrol fiyatları Perşembe günü yatırımcıların küresel bir yavaşlamanın talebi frenleyebileceği endişelerine karşı arzı sıkılaştırma konusundaki temkinliliği dengelemesiyle karıştı.
Aralık uzlaşması için Brent ham petrol vadeli işlemleri 14 sent veya %0,15 düşüşle 0305 GMT'de varil başına 92.27$'a geriledi. Perşembe günü sona erecek olan Kasım teslimatı (WTI) için ABD West Texas Intermediate ham petrolü 53 sent veya %0,6 artışla varil başına 86.08$'a yükseldi. Aralık vadeli WTI kontratı en son %0,3 artışla varil başına 84,78$'dan işlem görüyordu.
Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar bir notta, "Petrol fiyatları 2022'nin 4. çeyreğinde bir dizi sürücü tarafından kırbaçlanıyor" dedi.
"Fiyatlar, küresel büyüme endişeleri, daha güçlü bir ABD doları ve artan ABD 10 yıllık nominal getirileri nedeniyle aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya. Yukarı yönlü baskı olsa da, OPEC+ arz kesintilerinden ve Rus petrolünün deniz yoluyla ithalatına ve rafine üretime yönelik yakın AB yaptırımlarından geliyor."
Petrol fiyatları, Avrupa Birliği'nin Rus ham petrol ve petrol ürünlerine yönelik yaklaşan yasağının yanı sıra Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil diğer üreticilerin üretim kesintisi nedeniyle yükseldi.
OPEC+, Ekim ayı başında günlük 2 milyon varillik bir üretim kesintisi üzerinde anlaştı – ancak analistler, İran, Venezuela ve Nijerya gibi ülkelerdeki düşük üretim nedeniyle fiili üretimde günlük yaklaşık 1 milyon varillik daha küçük bir düşüş bekliyorlar.
Ayrı bir gelişmede, ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü, ülkenin acil durum petrol rezervinden serbest bırakılmasının geri kalanını, yani 15 milyon varil petrolü yıl sonuna kadar satmayı ve yüksek benzin fiyatlarını düşürmeye çalışırken stokları yeniden doldurmaya başlamayı planladığını duyurdu. 8 Kasım'daki ara seçimlerin
Commonwealth Bank'tan Dhar, bunun küresel petrol arzını günde sadece 0,04 milyon varil artıracağını tahmin ederek "piyasayı etkilemek için çok küçük" dedi.
Dhar, " Rus petrol ithalatına yönelik AB yaptırımları muhtemelen önümüzdeki haftalarda petrol piyasasının odak noktası olacak... Brent petrol vadeli işlemlerinin AB yaptırımlarından kaynaklanan arz kesintisi nedeniyle 2022'nin 4. çeyreğinde ortalama 100$/varil olmasını bekliyoruz."
Bu arada, küresel yakıt talebi belirsizliğini koruyor. Federal Rezerv Çarşamba günü, firmaların görünüm konusunda daha karamsar olduklarını gösteren bir raporda, ABD ekonomik faaliyetinin son haftalarda bazı bölgelerde sabit kalmasına ve bazılarında düşmesine rağmen mütevazı bir şekilde arttığını söyledi.
Çin, bu yıl da sıkı COVID-19 kısıtlamalarına devam ederek dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında ticari ve ekonomik faaliyetlere zarar verdi.
CMC Markets analisti Leon Li, küresel durgunluk endişelerinin ve bir başka agresif ABD faiz artırımı potansiyelinin petrol fiyatlarına ilişkin görünümü gölgelediğini söyledi.

Dolayısıyla petrol fiyatları kısa vadeli bir toparlanmanın ardından düşüş trendine dönecek” dedi.
Federal Rezerv'in Kasım ayında bir başka büyük faiz artırımı daha gerçekleştireceği ve nihayetinde, bir hükümet raporunun enflasyonun geçen ay inatla sıcak kaldığını göstermesinin ardından, önümüzdeki yılın başlarında yüzde 4,75-%5'e yükselteceği görülüyor.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page