top of page

Petrol fiyatları düşük petrol stokları beklentisiyle yükseldi

Petrol fiyatları, ABD'de düşük petrol stokları raporu beklentisiyle Çarşamba günü yükseldi ve yaklaşan sürüş sezonunda güçlü talep beklentileri de destek verdi.
Ağustos ayı Brent ham petrol vadeli işlemleri, Salı günü 31 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyede kapattıktan sonra 21 sent veya %0,2 artarak 0413 GMT'ye kadar varil başına 120.79$'a yükseldi.
ABD West Texas Intermediate ham petrolünün Temmuz ayı için, bir önceki seansta 8 Mart'tan bu yana en yüksek uzlaşmaya ulaştıktan sonra, 34 sent veya %0,3 artışla varil başına 119,75 dolar oldu.
Reuters tarafından ankete katılan analistler , benzin ve distilat stokları daha yüksek olsa da, geçen haftaya ait verilerin ABD ham petrol stoklarında bir düşüş daha göstermesini bekliyorlar. [ÇED/G]
OANDA analisti Edward Moya bir notta, "Arz tarafı düşük stoklarla ilgili bir hikaye anlatmaya devam edeceğinden petrol piyasasının sıkı kalması bekleniyor. Ham petrol stokları, sürüş sezonu ve tatilin ısınması nedeniyle muhtemelen daha fazla çekiliş yapacak." dedi.
Ancak Amerikan Petrol Enstitüsü'nün rakamları, ABD ham petrol ve petrol ürünleri stoklarının geçen hafta yükseldiğini gösterdi.
ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), geçen haftanın stok seviyelerini Çarşamba günü saat 10:30'da EDT (1430 GMT) olarak bildirecek.
Salı günü Dünya Bankası, 2022 için küresel büyüme tahminini yaklaşık üçte bir oranında düşürdü ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin COVID-19 pandemisinden kaynaklanan zararı artırdığı ve birçok ülkenin şu anda durgunlukla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.
Bu arada, küresel ham petrol ve petrol ürünleri arzı kısıtlı kalmaya devam ediyor ve Batılı yaptırımların büyük üretici Rusya'nın ihracatını engellemesi nedeniyle Asyalı rafinerilerin dizel marjlarını rekor seviyelere yükseltiyor.
Küresel emtia tüccarı Trafigura'nın CEO'su, petrol fiyatlarının yakında 150 dolara ulaşabileceğini ve bu yıl daha da yükselebileceğini ve yıl sonuna kadar talebin düşmesinin muhtemel olduğunu söyledi.
Küresel olarak çoğu rafineri, pandemi iyileşmesinden kaynaklanan artan talebi karşılamak ve kayıp Rus arzını değiştirmek için zaten kapasiteye yakın çalışıyor.
JP Morgan analistleri, Rusya'nın petrol ürünleri ihracatını günde yaklaşık 500.000 ila 700.000 varil azalttığını tahmin ediyor, çünkü artık pazarlama yakıtını ham petrolü pazarlamaktan daha zor buluyor.
"Yeni Orta Doğu kapasitesi beklediğimizden daha hızlı devreye girmedikçe veya Çin ürün ihracat tavanlarını kaldırmaya karar vermedikçe, kuzey yarımküre yazında ulaşım yakıtlarına olan talep arttıkça temiz ürün kıtlığı daha da kötüleşecek" dediler. Not.

Salı günü Çin, pandemi kilitlenmelerinin talebi düşürmesiyle artan yüksek yurt içi stokları azaltmayı amaçlayan ilk ürün ihracat kotalarını artırdı. Kotalara yapılan son eklemelere rağmen, hacimleri geçen yıla göre çok daha düşük kalıyor.
Citi analisti Oscar Yee bir notta, "Mevcut dizel sıkışıklığını hafifletmek için anlamlı bir etki görmüyoruz, ancak Petronas RAPID ve Kuwait Al-Zour gibi yeni rafinerilerin başlangıç ​​ilerlemesini izleyeceğiz." dedi.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page