top of page

Petrol fiyatları, düşük talep ve resesyon etkisiyle bir ayın en düşük seviyesine indi

Petrol fiyatları küresel resesyon endişelerinin etkisiyle bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Piyasalarda resesyon korkusu

Yüksek enflasyon ve faiz politikasının etkisiyle ekonomilerde bu yıl yavaşlama beklentisi vardı. Ancak yavaşlamanın yumuşak geçeceği fikrini Mart ayında patlak veren bankacılık krizi bozdu. ABD ve Avrupa bankalarında yaşanan likidite sorunu ekonomik hasarın yüksek olabileceği endişesine neden oldu.

Mart ayındaki gelişmelerin etkisiyle 86 dolardan 70 dolara kadar gerileyen Brent petrol, OPEC+'nın kararıyla yükseldi.

Petrol ihraç eden ülkeler, ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın petrol talebini azaltması olasılığını göz önüne alarak arzda kesintiye gitti. Sürpriz kararın ardından fiyat 87,50 dolara çıktı.

Son günlerde hem dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin ekonomisine dair beklentilerin zayıflaması hem ABD verilerindeki yavaşlama hem de bankalara dair endişeleri artıran First Republic Bank FRC bilançosunun ardından Brent petrol dün 77,61 dolara inerek hem arz sonrası kazançlarını sildi hem de son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Ham petrol ise 74 dolara indi.

Rusya’dan açıklama geldi

Petrolde söz sahibi olan ülkelerden Rusya, üyelerin petrol üretiminde daha fazla kesinti ihtiyacı görmediklerini açıkladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak, hâlihazırda devam eden günlük 500 bin varillik kesintinin yıl sonuna kadar süreceğini belirtti.

Bugün Brent 77,80 ham petrol ise 74,30 dolardan işlem görüyor.16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page