top of page

Petrol fiyatları düşüyor, durgunluk korkuları yeniden odakta

Petrol fiyatları Cuma günü durgunluk korkuları ve güçlenen ABD doları arasında düştü, ancak kayıplar, Moskova'nın Ukrayna ile savaşındaki yeni seferberlik kampanyası ve İran nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma müzakerelerinde belirgin bir çıkmazın ardından arz endişeleriyle sınırlandırıldı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 41 sent veya %0.5 düşüşle 0325 GMT'de varil başına 90.05$'a düşerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 30 sent veya %0.4 düşüşle 83.19$'a geriledi.
Ön ay Brent ve TWI kontratları şimdiye kadar sırasıyla %1.5 ve %2.3 düştü.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Büyük merkez bankalarının hızlanan faiz artırımlarının ardından, küresel bir ekonomik durgunluk riski, Rusya-Ukrayna savaşında son zamanlarda yaşanan artışa rağmen petrol piyasalarındaki arz sorunlarını gölgeliyor" dedi.
"Ancak, ABD SPR'sinde keskin bir düşüş ve stoklardaki düşüş, İran'ın nükleer anlaşması çıkmaza girerken fiziki piyasalarda hala kaçınılmaz bir yetersiz arz sorunları olduğu için petrol fiyatlarını bir noktada hala destekleyebilir" dedi. ABD Stratejik Petrol Rezervi'ndeki ham petrol , geçen hafta 1984'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.
ABD Federal Rezervi'nin Çarşamba günü üçüncü kez 75 baz puanlık ağır artışının ardından, dünya çapındaki merkez bankaları da faiz oranlarını yükseltmeyi takip ederek ekonomik yavaşlama riskini artırdı.
OANDA'nın kıdemli piyasa analistlerinden Edward Moya bir notta, "Enerji tüccarları hala kıtlığa karşı savunmasız olan kötüleşen bir talep görünümüyle boğuşurken ham petrol fiyatları dalgalı olmaya devam ediyor" dedi.

"Arz riskleri ve sıkı piyasa koşulları, petrole 80 dolar seviyesinin üzerinde bir miktar destek vermeli, ancak küresel bir durgunluğa daha hızlı bir düşüş, fiyatları ağır tutacaktır."
Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırma çabalarının, Tahran'ın BM nükleer gözlemcisinin soruşturmalarını kapatma konusundaki ısrarı nedeniyle durduğunu ve İran ham petrolünün yeniden canlanacağına dair beklentileri hafiflettiğini söyledi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page