top of page

Petrol fiyatları daha yumuşak ABD doları ile yükseldi, arz sıkıntıları

Petrol fiyatları, zayıf ABD doları ve arz sıkıntılarıyla desteklenerek Salı günü tırmandı, ancak Çin'in katı sıfır-COVID politikasını sürdürdüğü için yakıt talebinin düşeceği korkusuyla kazançlar sınırlandı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 0505 GMT itibariyle 74 sent veya %0.8 artışla varil başına 92.36$'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 78 sent veya %0.9 artışla varil başına 86.24$'a yükseldi.
Doların sterlin de dahil olmak üzere altı büyük akranı karşısındaki değerini ölçen ABD doları endeksi , İngiltere'nin tartışmalı bir vergi kesintisi "mini bütçesi" üzerindeki dramatik U dönüşünün risk iştahını artırmasıyla bir buçuk haftanın en düşük seviyesine yakın düştü. Daha zayıf bir dolar, petrolü ABD dışındaki alıcılar için daha ucuz hale getiriyor.[FRX/]
ANZ Research analistleri bir notta, OPEC+ - Üretim İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil müttefikleri tarafından bu ayın başlarında üzerinde anlaşmaya varılan dik üretim kesintisinin ardından, yatırımcıların vadeli işlemlerde uzun pozisyonlarını artırdığını gördüler.
OPEC+ üye ülkeleri, Beyaz Saray'ın Riyad'ı diğer bazı ülkeleri hareketi desteklemeye zorlamakla suçlamasının ardından, üretim hedefindeki kesintiyi onaylamak için sıraya girdi.
Bu arada, Çin'in COVID-19 kısıtlamalarıyla aksayan ekonomisine yardımcı olmak için gevşek para politikasını sürdüreceği beklentileri petrol fiyatlarına bir miktar destek verdi. Ülkenin merkez bankası, Pazartesi günü vadesi gelen orta vadeli politika kredilerini yenilerken, kilit faiz oranını ikinci bir ay boyunca değiştirmedi.
Ancak CMC Markets analisti Tina Teng, Çin'in yakıt talebi görünümünün, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının başlangıçta Salı günü açıklanması planlanan ekonomik göstergelerini açıklamayı ertelemesinin ardından hissiyatı baskıladığını söyledi. Yeniden planlanmış bir sürüm için tarih verilmedi.
Teng, Çin'in sıfır COVID politikasına bağlılığının ülkenin ekonomik büyümesine ilişkin belirsizlikleri artırmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Arz tarafında, ABD ham petrol stoklarının art arda ikinci haftada artması bekleniyordu ve Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön ankete göre, 14 Ekim'e kadar olan haftada 1,6 milyon varil artması bekleniyor.
Enerji Bilgi İdaresi, Teksas'ın Permiyen Havzası ve ABD'nin en büyük kaya petrolü havzası olan New Mexico'daki üretimin bu ay günde yaklaşık 50.000 varil (bpd) artarak 5.453 milyon varile ulaşacağını tahmin ediyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page