top of page

Petrol fiyatları dolar firmalarıyla düştü, Çin COVID endişeleri talebi düşürdü

Petrol fiyatları Salı günü geriledi ve güçlenen ABD doları ve Çin'deki COVID-19 vakalarındaki alevlenme, küresel talebin yavaşlayacağına dair endişeleri artırdıkça, önceki seansta yaklaşık %2'lik kayıplarını artırdı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta 1,73 $ düştükten sonra 27 sent veya %0,3 düşüşle 0342 GMT itibariyle 95,92 $'a geriledi.
ABD West Texas Intermediate ham petrolü, önceki seansta 1.51$ kaybettikten sonra 40 sent veya %0.4 düşüşle 90.73$/varil seviyesinde yer aldı.
Dolar, yükselen faiz oranları ve jeopolitik gerilimlerin yatırımcıları rahatsız etmesiyle ilgili endişelerle Salı günü yükseldi. [FRX/]
Güçlü bir dolar, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol talebini azaltır.
Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bugüne kadarki faiz artışlarının ekonomiyi yavaşlatmaya başladığını ve sıkı politikanın tüm yükünün önümüzdeki aylarda hissedilmeyeceğini söyledi.
ANZ Research analistleri bir notta, "Güçlü istihdam verileri, önümüzdeki ay yapılacak Fed toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımına ilişkin beklentileri güçlendirdi ve küresel petrol talebi için aşağı yönlü risk bıraktı" dedi.
Analistler, Komünist Parti Kongresi öncesinde Çin'de sürdürülen sıfır COVID-19 politikasının talebe "yardımcı olmadığını" da sözlerine ekledi.
Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisinde COVID-19 vakaları Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Eylül ayındaki hizmet faaliyeti, pandemi kısıtlamaları ağırlaştığı için dört aydır ilk kez daraldı.
Ekim ayının başından bu yana İç Moğolistan'da son derece bulaşıcı Omicron alt varyantları BF.7'nin neden olduğu binlerce vaka bildirilmiş ve bu durum bölgeyi ülkenin en son COVID merkez üssü haline getirmiştir.
Kayıpları sınırlayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve birlikte OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil müttefikleri, geçen hafta üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürmeye karar vererek petrol arzını sıkılaştırma endişelerini daha da artırdı.
Yönetici ortak Stephen Innes, "Daha kritik olan, OPEC+'ın kısa vadeli piyasa dinamiklerine yanıt vererek ve talep büyümesinin yılın geri kalanında arz büyümesini geride bırakacağına dair orta görüşe rağmen fiyatları istikrara kavuşturmaya veya artırmaya çalışarak buraya gönderdiği yükseliş sinyalidir" dedi. SPI Varlık Yönetimi'nde.
Innes, "Bu haftaki ekonomik talep sıkıntısını sıkı pazara karşı tartmaya çalışırken sallantıdayız," diye ekledi.
AB'nin Rusya'nın ham petrol ve petrol ürünlerine yönelik yaptırımları sırasıyla Aralık ve Şubat aylarında yürürlüğe girecekken, blok geçen hafta Rusya'ya karşı Rusya'nın petrol ihracatına yönelik bir fiyat üst sınırı da dahil olmak üzere yeni bir yaptırım grubu için nihai onayını verdi.

Petrol Bakanı Hardeep Singh Puri, Reuters'e verdiği demeçte, Hindistan'ın Rusya ile "sağlıklı bir diyalog" sürdürdüğünü ve Sahalin-1 petrol ve gaz projesinde duyurulan bir mülkiyet yenilemesinin ardından sunulanlara bakacağını söyledi.
Cuma günü Rusya, Exxon Mobil'in (NYSE: XOM ) %30 hissesini ele geçirmesine izin veren bir kararname yayınladı ve bir Rus devlete ait şirkete, Hindistan'ın ONGC Videsh'i de dahil olmak üzere yabancı hissedarların projeye katılımlarını sürdürüp sürdüremeyeceklerine karar verme yetkisi verdi.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page