top of page

Petrol fiyatları, durgunluk endişelerinin yol açtığı yakıt talebi korkularıyla düştü

Petrol fiyatları, dünya çapında artan faiz oranlarının yol açtığı beklenen küresel durgunluktan kaynaklanan düşük yakıt talebi korkuları ve artan ABD dolarının dolar dışı tüketicilerin ham petrol satın alma kabiliyetini sınırlamasıyla Pazartesi günü ikinci gününe de düştü.
Kasım vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri 54 sent veya %0.63 düşüşle 0511 GMT'de varil başına 85.61$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün Kasım teslimi vadeli işlemleri 48 sent veya %0.61 düşüşle 78.26$'a geriledi.
Her iki sözleşme de Cuma günü %5 civarında düşüşle Ocak ayından bu yana en düşük seviyelerine geriledi.
Doların majör para birimleri sepeti karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi Pazartesi günü 20 yılın en yüksek seviyesine tırmandı.
Diğer para birimlerini kullanan alıcıların ham petrol satın almak için daha fazla harcaması gerektiğinden, daha güçlü bir dolar, dolar cinsinden petrol talebini azaltma eğilimindedir.
Dünyanın en büyük ham petrol kullanıcısı Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere çok sayıda petrol tüketen ülkedeki merkez bankaları, artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırdı ve bu da sıkılaştırmanın ekonomik bir yavaşlamayı tetikleyebileceği endişelerine yol açtı.
"Küresel para politikasının yükselen enflasyonu bastırmak için kilit merkez bankaları tarafından sıkılaştırılması ve doların yirmi yılı aşkın en yüksek seviyelerine doğru muhteşem bir yükselişi, ekonomik yavaşlama konusunda endişeleri artırdı ve ham petrol için önemli bir ters rüzgar görevi görüyor. fiyatları," dedi Religare Broking emtia araştırma başkan yardımcısı Sugandha Sachdeva.
Sachdeva, WTI fiyatlarının varil başına 75$'da bir taban bulabileceğini, Brent için ise 80$'ın yastık görevi göreceğini tahmin ediyor.
Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan petrol piyasasındaki aksama ve Avrupa Birliği yaptırımlarının Rus ham petrolünü Aralık ayında başlamasını yasaklaması, fiyatlara bir miktar destek sağladı.
Enerji tüccarı Vitol'un CEO'su Russell Hardy, yakıt sevkiyatlarının Asya ve Orta Doğu'ya akması beklenen Rus petrol ürünlerinin Avrupa'ya gitmesinin ardından petrol sevkiyatlarının etkilendiğini söyledi.
Ek olarak, Hardy Singapur'daki bir petrol konferansında, Rus arzındaki boşluğu doldurmak için günde bir milyon varilden (bpd) fazla ABD ham petrolünün Avrupa'ya gitmesinin beklendiğini söyledi.
Kolombiya devlet enerji şirketi Ecopetrol'ün başkanı aynı konferansta, Asya'da pazar payı için artan rekabet görürken, Rusya'nın arzını değiştirerek Avrupa'ya daha fazla petrol sattığını söyledi.
Dikkatler Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve Rusya liderliğindeki müttefiklerinin, birlikte OPEC+ olarak adlandırdıkları, son toplantılarında mütevazı bir üretim kesintisi üzerinde anlaştıktan sonra 5 Ekim'de bir araya geldiklerinde neler yapabileceklerine çevriliyor.

Ancak OPEC+, hedeflenen üretiminin oldukça altında üretim yaptığından, açıklanan herhangi bir kesintinin arz üzerinde fazla bir etkisi olmayabilir.
Geçen haftaki veriler, OPEC+'ın Ağustos ayında hedefini günde 3,58 milyon varil ile ıskaladığını gösterdi ki bu Temmuz ayına göre daha büyük bir açık.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page