top of page

Petrol fiyatları durgunluk endişeleriyle düştü, Çin COVID'i frenledi

Olası bir resesyona ilişkin endişeler ve Çin'in COVID-19 kısıtlamaları, ABD'nin yaz sürüş sezonuyla birlikte sıkı küresel arz beklentisine ve yakıt talebindeki toparlanmaya ağır bastığı için Salı günü düştü.
Temmuz ayı için Brent ham petrol vadeli işlemleri 0402 GMT itibarıyla 61 sent veya %0.5 düşerek varil başına 112.81$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) Temmuz vadeli ham petrol vadeli işlemleri 55 sent veya %0.5 düşüşle varil başına 109.74$'a geriledi. Her iki kriter de seansın başında 1 dolardan fazla düştü.
Brent Pazartesi günü %0.7 yükselirken WTI neredeyse yatay bir seyir izledi.
Her yıl düzenlenen Davos ekonomi zirvesinde, bazıları dünya çapında bir resesyon riskinin işaretlenmesiyle birlikte, küresel ekonomiye yönelik birden fazla tehdit, dünyanın önde gelenlerinin endişelerinin üstüne çıktı.
Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü KristalinaGeorgieva, büyük ekonomiler için bir durgunluk beklemediğini, ancak bir durgunluğu da dışlayamayacağını söyledi.
Fujitomi Securities Co Ltd. analisti Toshitaka Tazawa, "Yatırımcılar daha yüksek petrol fiyatlarının dünya çapında yakıt tüketimini düşürmesini bekledikleri için satış yapıyorlardı" dedi.
Çin'in ticaret merkezi olan Şangay, koronavirüs vaka yükleri azaldıkça 1 Haziran'dan itibaren hayatı normalleştirmeyi hedeflerken, Pekin'deki yeni COVID-19 vakalarındaki artış, daha fazla kısıtlamaya yönelik endişeleri artırdı.
Çin başkenti, önceki gün 61'den Pazar günü 99 yeni vaka tespit etti - her gün sürekli olarak düzinelerce yeni enfeksiyon gören bir aylık salgın sırasında şimdiye kadarki en büyük günlük sayı.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'in COVID-19 karantinaları kesinlikle yakıt ve enerji talebi görünümü üzerinde ağırlık oluşturan önemli bir rol oynuyor ve Pekin artan pozitif vakalar rapor ederek yatırımcıları karantinaları Şanghay dışında başka bir iş merkezine genişletme konusunda endişelendiriyor" dedi. .
Kayıplar, benzin talebinin yüksek seyredeceği beklentileriyle sınırlı kaldı.
Amerika Birleşik Devletleri, bu haftanın sonunda Anma Günü hafta sonundan başlayarak en yoğun sürüş sezonuna girmeye hazırlanıyor.

Rusya'nın en büyük üyesi Almanya'ya göre, Rusya'nın petrol ithalatına yönelik bir ambargo Avrupa Birliği tarafından "birkaç gün içinde" kabul edilecek.
Suudi Aramco başkanı (TADAWUL: 2222 ) Reuters'e verdiği demeçte, dünyanın petrol arzı sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu ve çoğu şirketin yeşil enerji baskılarıyla karşı karşıya kaldıkları için sektöre yatırım yapmaktan korktuğunu söyledi ve üretim kapasitesini vaat edilenden daha hızlı genişletemeyeceğini de sözlerine ekledi.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page