top of page

Petrol fiyatları Fed'in enflasyon ve Orta Doğu gerginliklerine ilişkin yorumları üzerine yükseldi

Petrol fiyatları Cuma günü, Federal Reserve toplantısının enflasyonun kontrol altında olduğunu gösteren tutanakların ardından yükseldi ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Gazze çatışmasının büyümesini önlemek için Orta Doğu'yu ziyaret etmeye hazırlandı.

Brent ham vadeli işlemleri 31 sent veya %0,4 artışla varil başına 77,90 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 43 sent veya %0,6 artışla 0557 GMT'de 72,62 dolara yükseldi.

Yılın ilk haftasını yükselişle tamamlama yolunda olan her iki gösterge de, haftalık benzin ve damıtılmış ürün stoklarındaki büyük artışlar nedeniyle fiyatların dalgalı bir seansta düşüşe geçtiği Perşembe gününden bu yana neredeyse tüm kayıplarını telafi etti.

Fed toplantısının tutanakları, faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceğine dair doğrudan ipucu vermezken, tartışmalar enflasyonun kontrol altında olduğuna dair artan bir algının ve "aşırı kısıtlayıcı" bir para politikasının ekonomi için taşıyabileceği risklere ilişkin endişelerin arttığının sinyalini verdi. .

Düşük faiz oranları tüketici borçlanma maliyetlerini azaltır, bu da ekonomik büyümeyi ve petrol talebini artırabilir.

Savunma bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin kuzeyde daha hedefe yönelik bir yaklaşım planladığı ve güneyde Hamas liderlerini daha fazla takip etmeyi planladığı Orta Doğu'daki gelişmelerin de tedarik endişelerine ek olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, çatışmanın yayılmasını önlemeye yardımcı olmayı amaçlayan Blinken'in Perşembe günü bir haftalık diplomasi için Orta Doğu'ya seyahat edeceğini söyledi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi verileri, benzin stoklarının geçen hafta 30 yılı aşkın sürenin en yüksek haftalık artışını kaydettiğini, talebin göstergesi olan damıtılmış ürünlerin arzının ise 1999'dan bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.


Ancak düşüş yönlü veriler, jeopolitik kaygılar, faiz oranlarının potansiyel olarak gevşetilmesiyle ekonomik toparlanma umutları ve devam eden nakliye kaygıları nedeniyle dengelendi.

ING analistleri Cuma günkü bir raporda, "Houthi isyancılarının Kızıldeniz'de bir deniz insansız hava aracı fırlatması ve ABD'nin Bağdat'a hava saldırısı yapması nedeniyle Orta Doğu'da hala çok fazla gerilim var" dedi.
5 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page