top of page

Petrol fiyatları haftalık keskin kayıpların ardından yükseldi, Fed ipuçları bekleniyor

Petrol fiyatları Pazartesi günü yükseldi ve son kayıpların bir kısmını telafi etti, ancak artan faiz oranlarına ilişkin endişeler ve kötüleşen talep, Federal Rezerv'in para politikası yolundaki daha fazla göstergesi öncesinde devam ediyor.

Beklenenden daha yüksek ABD enflasyonu ve bazı Fed yetkililerinin şahin yorumları daha fazla politika sıkılaştırması korkularını artırdığından, ham petrol fiyatları önceki haftaya göre sert düşüşler yaşıyordu.

Artan faiz oranlarının bu yıl ekonomik aktiviteyi engellemesi ve bunun da petrol talebindeki yavaşlamayı tetiklemesi bekleniyor.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 83,41 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,5 artışla 76,90 dolara ulaştı. Her iki kontrat da geçen hafta yaklaşık %4 düştü.

Bu haftanın odak noktası şimdi doğrudan Fed'in Çarşamba günü yayınlanacak olan Şubat ayı toplantısının tutanaklarında . Merkez bankası, toplantı sırasında şahin söylemini sürdürürken, tutanakların da bunu yansıtması bekleniyor.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksi okumasının yanı sıra bir dizi Fed konuşmacısı da bu hafta yayınlanacak ve para politikasına daha fazla ışık tutması bekleniyor.

Petrol fiyatları, ülkenin önceki haftaya göre beklenenden önemli ölçüde daha yüksek stok artışları kaydettikten sonra, ABD'de arz bolluğuna dair artan işaretlerle geriledi . Washington ayrıca Stratejik Petrol Rezervinden 26 milyon varil ham petrol satışı yaptığını duyurdu.

Ham petrol fiyatları, keskin faiz oranlarındaki artışların etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla birlikte küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan korkular arasında bu yıl şimdiye kadar mücadele etti.

Ancak ülke üç yıllık COVID kilitlenmelerinden yeniden ortaya çıkarken, petrol boğaları Çin'de toparlanma için hala direniyor. OPEC ve IEA'ya göre, dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki ekonomik toparlanmanın bu yıl ham petrol talebini rekor seviyelere çıkaracağı tahmin ediliyor.

Çin Halk Bankası da, hükümetin ekonomik büyümeyi daha fazla teşvik tedbirleriyle desteklemeye çalışmasıyla Pazartesi günü kilit mortgage faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerde tuttu.

Ancak Çin'den gelen ekonomik veriler şimdiye kadar orta halli bir büyüme tablosu çizdi.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page