top of page

Petrol fiyatları İsrail-Hamas savaşıyla birlikte düşüyor, daha fazla ekonomik işarete odaklanılıyor

Piyasaların İsrail-Hamas savaşında yeni gelişmelerin yanı sıra bu hafta Asya'dan gelecek ekonomik işaretleri beklemesiyle petrol fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde düştü ve önceki haftaki keskin yükselişinin ardından yönünü tersine çevirdi.

Çatışmanın dünyanın en büyük petrol üreten bölgesinde herhangi bir arz kesintisine neden olabileceği beklentileri arasında, geçen haftaki değişken dalgalanmaların ardından ham petrol fiyatları yükseldi. Ancak bu durum, ABD'deki talebin soğuduğuna ve üretimin arttığına dair işaretlerle bir şekilde dengelendi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,3 düşüşle varil başına 90,51 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri TSİ 20:33 itibarıyla varil başına %0,4 düşüşle 85,97 dolara geriledi.

İsrail-Hamas çatışması piyasanın odağı olmaya devam ediyor

Piyasalar İsrail-Hamas savaşının Orta Doğu'da daha geniş bir çatışmaya yol açacağına dair işaretler beklerken, her iki büyük kontrat da önceki haftaya göre %6 ila %8 arasında artış gösterdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazar günü, askerleri Hamas'ın İsrail sınır kasabalarına yönelik bir dizi ölümcül saldırısına misilleme olarak Gazze şeridine kara saldırısına hazırlanırken "Hamas'ı yok etme" sözü verdi.

Ancak ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze Şeridi'ni işgal etmesinin "büyük bir hata" olacağını söyledi, ancak yine de Hamas'ın sona erdirilmesini "gerekli bir gereklilik" olarak nitelendirdi.

Arzda kesintilerin habercisi olduğu göz önüne alındığında, çatışmanın Orta Doğu bölgesine yayılacağına dair herhangi bir işaretin petrol fiyatlarına daha fazla destek sağlaması muhtemel. Özellikle, İran'ın dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olduğu göz önüne alındığında, İran'ın çatışmaya katılımı yakından takip ediliyor.

Çin ve Japon ekonomik ipuçları elinizin altında

Piyasalar aynı zamanda dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki ekonomik koşullara ilişkin daha fazla ipucu bekliyordu ve bu hafta üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileri yayınlanacaktı. Büyümenin çeyrek boyunca daha da kötüleşmesi bekleniyor ve bu da ülkedeki yakıt talebine ilişkin zayıf bir görünüme işaret ediyor.

Çin Halk Bankası'nın da bu hafta faiz kararı vermesi bekleniyor ve dikkatler ülkede daha fazla teşvik işareti olup olmadığına odaklanıyor.

Japonya'dan gelen enflasyon verileri bu hafta açıklanacak ve Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırmaya başlama planlarına ilişkin daha fazla bilgi sunması bekleniyor.

ABD'de Ekim ayının ilk haftasında petrol stoklarında ve üretimde keskin bir artış yaşanmasının ardından bu hafta ham stoklara ilişkin daha fazla bilgi bekleniyor.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page