top of page

Petrol fiyatları, merkez bankaları odaklanmaya başladıkça doların zayıflamasıyla yükseldi


Piyasalar artık Avrupa ve İngiltere'deki merkez bankası toplantılarından daha fazla ipucu beklerken, dolardaki zayıflığın emtia alıcılarına fayda sağlamasıyla petrol fiyatları Perşembe günü son kayıpların bir ölçüsünü toparladı.

Ham petrol fiyatları, Federal Rezerv'in beklendiği gibi oranları artırmasının ve yüksek enflasyonla mücadele ederken önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırmaya devam etmeyi planladığının sinyalini vermesinin ardından Çarşamba günü düştü .

Bu, piyasaların bu yıl ABD ekonomisinde daha büyük bir yavaşlama olasılığını fiyatladığını gördü, bu da petrol talebi için kötü bir işaret.

Ancak tacirler, yavaşlayan ekonomik büyümenin Fed'i bu yıl içinde şahin duruşunu tersine çevirmeye iteceğine dair bahse girdiklerinden, bir durgunluk olasılığı da dolar üzerinde ağırlık yarattı. Dolar, bir sepet para birimi karşısında dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi.

Daha zayıf bir dolar, emtiayı uluslararası alıcılar için daha ucuz hale getirerek ham petrol piyasalarına fayda sağlar.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla varil başına 83,16 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,5 artışla 20:48 ET (01:48 GMT) itibariyle varil başına 76,84 dolara yükseldi. Her iki sözleşme de Fed kararının ardından Çarşamba günü 3 dolara kadar düştü.

Ham piyasalar, 2023'te şimdiye kadar, bu yılki ekonomik yavaşlamaya ilişkin süregelen endişeler nedeniyle mücadele ederken, Çin talebindeki toparlanmaya ilişkin belirsizlik de ağırlık yarattı.

Piyasalar şimdi günün ilerleyen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını bekliyor . Her iki bankanın da oranları 50 baz puan artırması ve daha fazla politika sıkılaştırma sinyali vermesi bekleniyor - bu, bu yıl küresel ekonomik yavaşlama şansını artıran bir senaryo.

Hükümet verilerinin ABD ham petrol stoklarının 27 Ocak'a kadar olan haftada 20 ayın en yüksek seviyesine yükseldiğini göstermesiyle birlikte, ABD'de kısa vadeli bir arz bolluğuna ilişkin korkular bu hafta petrol fiyatlarını düşürdü .

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) de Çarşamba günkü toplantısında üretim seviyelerini değiştirmedi ve fiyatlara kısa vadeli destek sunmadı.

Çin'den gelen ekonomik veriler, dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki toparlanma konusunda karışık bir görüş sunuyor. Ülkenin bu yılın başlarında COVID-19 karşıtı kısıtlamaların çoğunu kaldırmasının ardından iş faaliyetleri kesinlikle iyileşirken, özel veriler bu hafta ekonominin bazı yönlerinin hala COVID-19 vakalarındaki ani yükselişi yönlendirmek için mücadele ettiğini gösterdi.

COVID-19 salgını, Çin ekonomisinin pandemi kaynaklı bir çöküşten ne zaman kurtulabileceği konusunda da belirsizliğe neden oldu. Ancak Çin'deki toparlanmanın ham petrol talebini bu yıl rekor seviyelere taşıması bekleniyor.

2 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page