top of page

Petrol fiyatları, olası büyük ABD faiz artırımı öncesinde yükseldi

Yatırımcılar, enflasyonu durduracak ve ham talebi frenleyecek büyük bir ABD faiz artırımı ihtimaline karşı sıkı arzları tartarken, petrol fiyatları Brent'in varil başına 100 doların üzerine çıkmasıyla Perşembe günü yükseldi.
Eylül ayı Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri, Çarşamba günü üst üste ikinci seans için 100$'ın altına düştükten sonra 68 sent veya %0.7 artışla varil başına 100.25$'a yükseldi.
ABD West Texas Intermediate ham petrolünün ağustos teslimatı önceki seansta 46 sent artmasının ardından 55 sent veya %0,6 artışla varil başına 96,85 dolar oldu.
Petrol fiyatları, Batı yaptırımları ve Libya'daki arz kesintisi nedeniyle Rusya'dan yapılan ham ve rafine ürün ihracatındaki düşüşe rağmen durgunluk endişeleriyle son iki hafta içinde düştü.
Singapur'daki OCBC bankasında ekonomist olan Howie Lee, "Şu anda tüm bunlar, petrol piyasalarında son birkaç hafta içinde görülen kayıpların çoğuna neden olan bir duygudur" dedi.
"Petrol arzı temellerinde önemli bir değişiklik görmüyorum ve muhtemelen bu yüzden Brent'in hala 100 dolar seviyesinde tuttuğunu görüyoruz."
ABD Federal Rezervi, fiyat baskılarının hızlandığını gösteren sert bir enflasyon raporunun ardından bu ay 100 baz puanlık büyük bir faiz artışıyla 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadelesini hızlandırıyor gibi görünüyor.
Fed'in faiz artırımının Çarşamba günü Kanada Merkez Bankası'nın benzer bir sürpriz hamlesini izlemesi bekleniyor.
Yatırımcılar ayrıca genellikle güvenli liman varlığı olarak görülen dolara akın etti. Dolar endeksi Çarşamba günü 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve bu da ABD dışındaki alıcılar için petrol alımlarını daha pahalı hale getirdi. [AMERİKAN DOLARI/]
Çin'in birçok şehrinde COVID-19'un son derece bulaşıcı bir alt varyantın yeni vakalarını dizginleme endişeleri de petrol fiyatlarını sınırladı.
Çin'in Haziran ayındaki günlük ham petrol ithalatı, rafinerilerin talebi azaltmak için karantina önlemleri beklemesiyle Temmuz 2018'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.
Bu arada, ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Suudi Arabistan'a uçacak ve burada Körfez müttefikleri zirvesine katılacak ve bu müttefikleri daha fazla petrol pompalamaya çağıracak.
Bununla birlikte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'ndeki yedek kapasite, çoğu üreticinin maksimum kapasitede pompalama yapmasıyla azalıyor ve Suudi Arabistan'ın piyasaya hızlı bir şekilde ne kadar fazladan getirebileceği konusunda şüpheler var.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden gelen veriler de, arz edilen ürünle birlikte 18,7 milyon varile gerileyerek talebin yavaşladığını ve Haziran 2021'den beri en düşük seviye olduğunu gösteriyor.

Capital Economics'in baş emtia ekonomisti Caroline Bain bir notta, "Her zaman çok yüksek ürün fiyatlarının ardından talebin mücadele etmesini bekliyorduk" dedi.
Bain, "Ancak haftalık düşüşün boyutu, bunun tek seferlik olabileceğini ve önümüzdeki haftalarda en azından kısmen tersine dönebileceğini gösteriyor."8 görüntüleme0 yorum
bottom of page