top of page

Petrol fiyatları, OPEC'in Çin'in talep görünümünü yükseltmesinin ardından yükseldi

Petrol fiyatları, Çin'in talebine ilişkin daha güçlü bir OPEC görünümünün ABD'deki son banka iflaslarının ardından aşağı yönlü küresel yatırımcı hissiyatını dengelemeye yardımcı olmasıyla, önceki günkü düşüşün ardından toparlanarak Çarşamba günü %1'den fazla yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 93 sent veya %1,2 artışla 0324 GMT itibariyle varil başına 78,38 dolara ulaştı. ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri (WTI) 96 sent veya %1.4 artışla varil başına 72.29 dolara yükseldi. Salı günü, kriterler %4'ten fazla düşerek üç ayın en düşük seviyesine indi.

Fujitomi Securities Co Ltd analisti Toshitaka Tazawa, "Petrol piyasası, son zamanlardaki keskin kayıpların ardından kendi kendine toparlandı," dedi ve bazı yatırımcıların pazarlık yapmak için düşüşten yararlandığını da sözlerine ekledi.

WTI'nin varil başına 70 doların üzerinde kalıp kalamayacağının yakından izlendiğini kaydeden yetkili, "Çin petrol talebi görünümündeki OPEC yükseltmesi de destek sağladı, ancak yatırımcılar ABD bankalarının son çöküşünden sonra art arda gelen mali krizden hâlâ endişe duyuyor" dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC Salı günü, ülkenin COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi nedeniyle 2023'te Çin petrol talebi büyümesi tahminini daha da yükseltti, ancak dünya büyümesi için potansiyel aşağı yönlü riskleri öne sürerek küresel talebin toplamını sabit tuttu. .

Çin rafinerileri, 2023'ün ilk iki ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,3 daha fazla ham petrol işledi, Çarşamba günü yakıt ihracat politikasının teşvik ettiği veriler ve Pekin'in COVID'i kaldırdıktan sonra ulaşım yakıtları için artan marjlara yanıt olarak bağımsız rafinerilerin daha fazla işlemesi kısıtlamalar.

Singapur'daki 8VantEdge'de üst düzey bir portföy yöneticisi olan Stefano Grasso, Çin'in talep toparlanmasının petrol fiyatları için olumlu olduğunu söyledi.

Petrol arz-talep dengesinin, ciddi bir küresel durgunluk yaşanmadığı sürece, Çin'in toparlanmasıyla ikinci yarıda sıkılaşacağı yönünde" dedi.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın (NASDAQ: SBNY ) başarısızlığı, ABD Merkez Bankası'nın geçen yılki keskin faiz artırımlarından kaynaklanan diğer bankalara yönelik risklerle ilgili endişeleri tetikledi. Bu aynı zamanda merkez bankasının parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatıp yavaşlatmayacağına dair spekülasyonları da teşvik etti.

Salı günü, ABD enflasyon verilerinin beklentilerle uyumlu gelmesi, Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantısında daha küçük bir faiz artırımına gideceğine yönelik bahisleri destekledi.

Bu arada, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, {{8849|ABD ham petrol stokları, Reuters anketine paralel olarak 10 Mart ile biten haftada yaklaşık 1,2 milyon varil artarken, yakıt stokları düştü.


Arz tarafında, Suudi Arabistan'ın enerji bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Salı günü Energy Intelligence'a verdiği bir röportajda OPEC+ ittifakı - OPEC ve Rusya dahil müttefik petrol üreticileri - yıl sonuna kadar Ekim ayında kararlaştırılan üretim kesintilerine bağlı kalacaklarını söyledi.8 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page