top of page

Petrol fiyatları OPEC iyimserliği ve TÜFE sonrası arasında gidip geliyor.

Petrol fiyatları, ABD enflasyonunun Temmuz ayında beklendiği gibi artması ve OPEC grubunun küresel talep için olumlu görünümünü sürdürmesinin ardından güçlenen doların baskısı altında Cuma günü yatay seyretti.

Fiyatlar, enflasyon verilerinin ardından haftalık kazançlarını önemli ölçüde azaltmış olsalar da, art arda yedinci haftada da yükselmeye hazırlanıyor .

Okumalar, Federal Rezerv'in Eylül ayında faiz oranlarını sabit tutacağına dair beklentileri artırdı. Ancak değerlerin hala Fed'in yıllık hedefinin üzerinde olduğu göz önüne alındığında, oranların daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor.

Dolar , okumanın ardından güçlenerek petrol fiyatlarına baskı yaptı. Özellikle son veriler dünyanın en büyük petrol ithalatçısında kötüleşen ekonomik koşullara işaret ettiğinden, Çin'e ilişkin artan endişeler de petrol piyasaları üzerinde ağırlık yarattı.

Brent petrol vadeli işlemleri varil başına 86.41 dolar civarında sabitlenirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 22:10 ET (02:10 GMT) itibariyle hafif bir artışla varil başına 82.90 dolara yükseldi.

Ancak her iki kontrat da bu hafta yaklaşık %0,4 artmaya ayarlandı ve hala yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyordu.

OPEC, üretim düştükçe güçlü 2024 talebi görüyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve Rusya'nın yaptığı derin kesintilerin ardından üretiminin Temmuz ayında önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

Kartel, 2023 ve 2024'te küresel petrol talebi görünümünü korurken, küresel ekonomik büyüme tahminini de bir miktar yükseltti.

Talebin olumlu görünümü, küresel arzın sıkılaştığına dair işaretlerle birleştiğinde, son iki ayda petrol fiyatlarındaki ralliyi destekleyerek Brent'i Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarırken, WTI 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak Çin'de kötüleşen ekonomik koşullar ve yüksek ABD faiz oranları beklentisi, kartelin olumlu görünümü hakkında bazı soruları gündeme getirdi.

Güçlenen dolar ve Çin, petrol rallisini bastırma riskiyle karşı karşıya

Piyasalar ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması için konumlanırken dolardaki güç, son seanslardaki petrol rallisine ağırlık verdi. Fiyatlar art arda yedinci haftalık artış için belirlenirken, haftalık artış hızları önemli ölçüde yavaşlamış görünüyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'e ilişkin endişeler de petrol piyasaları için önemli bir sorun oldu.

Bu hafta açıklanan karamsar ticaret ve enflasyon verileri, özellikle de Çin'in petrol ithalatındaki düşüşü gösteren veriler, talebin toparlanmasına ilişkin piyasa iyimserliğini baskıladı.

Ülke aynı zamanda emlak sektöründe potansiyel bir borç kriziyle de boğuşuyor ve bu yıl kontrol edilmezse büyümeyi daha da zorlaştıracak. ABD'nin Çin'e yönelik yeni yatırım kısıtlamaları da, piyasaların yeniden dirilen bir ticaret savaşından korkmasıyla, hissiyata zarar verdi.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page