top of page

Petrol fiyatları OPEC+ umutlarıyla yükseldi, ancak haftalık sert düşüşler bekliyor

Petrol fiyatları, OPEC+ tarafından destekleyici tedbirler beklentisiyle Cuma günü yükseldi, ancak bir bankacılık krizinden kaynaklanan ekonomik yavaşlama korkuları kazançları sınırlı tuttu ve fiyatları bu yılın en kötü haftasına doğru seyrine soktu.

Basında çıkan haberlere göre Suudi Arabistan ve Rus bakanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) son oturumlardaki keskin kayıpların ardından ham petrol piyasalarını desteklemek için olası eylemlerini görüşmek üzere bu hafta bir araya geldi.

Haber, kartelin daha fazla arz kesintisine işaret etmesi nedeniyle ham petrol fiyatlarının 15 ayın en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı oldu. Ancak, birkaç ABD bankasının iflasının ekonomideki bulaşmaya ilişkin endişeleri artırmasının ve bunun da bu yıl yaklaşmakta olan bir durgunluk korkularını körüklemesinin ardından, fiyatlar bu yılın en kötü haftasını geçirmeye devam ediyor.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 74,86 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla 22:01 ET (02:01 GMT) itibariyle varil başına 68,47 dolara yükseldi. Her iki kontrat da bu hafta yaklaşık %11 kaybederek Aralık ayının başından bu yana en kötü düşüşünü yaşadı.

ABD ve Avrupa hükümetinin bankacılık sektörüne müdahalesi, ani bir çöküş korkusunun bastırılmasına yardımcı olurken, piyasalar hala herhangi bir başka kesinti konusunda gergin durumda.

OPEC+, 2022'nin sonlarında üretimi günde 2 milyon varil azalttı ve bu yıl şimdiye kadar daha fazla kesinti için yetersiz ipuçları verdi. Kartelin son indirimi kısa süreliğine piyasaları desteklese de, petrol fiyatları hızla rotasını tersine çevirdi ve ekonomik yavaşlama korkusuyla yıl boyunca negatif işlem görüyor.

Çin'e ilişkin iyimserlik, hem OPEC hem de Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) geçtiğimiz günlerde ülkedeki toparlanmanın ham petrol talebini bu yıl rekor seviyelere taşıyacağına dair beklentilerini yinelemesiyle, ham petrol piyasalarına bir miktar rahatlama sağladı.

Goldman Sachs, ülke üç yıllık COVID kilitlenmesinin ardından yeniden açılırken, Çin'in 2023'teki ekonomik büyümesine ilişkin görünümünü de yükseltti.

Ancak bu, ham petrol piyasalarındaki aşırı arz belirtileriyle büyük ölçüde dengelendi. IEA, gelişmiş OECD ülkelerindeki petrol stoklarının Şubat ayında 18 ayın en yüksek seviyesine çıktığını, Rusya'nın üretiminin ise Moskova'nın daha fazla arz kesintisi tehdidine rağmen sabit kaldığını söyledi.

Ek olarak, ABD ham petrol stokları 10 Mart haftasında beklenenden fazla artarak dünyanın en büyük petrol tüketicisinde yavaşlayan talebe ilişkin endişeleri artırdı. Ham petrol stokları, son 12 haftanın 11'inde artarak ülkedeki potansiyel bir arz bolluğuna işaret ediyor.


4 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page