top of page

Petrol fiyatları, piyasaların Kızıldeniz gerilimi ve üretim belirsizliği nedeniyle yatay seyrediyor.

Piyasaların 2024'te daha yüksek üretim korkusu yerine Kızıldeniz'de devam eden arz kesintileri beklentisini değerlendirmesiyle petrol fiyatları Salı günü tatil nedeniyle zayıflayan Asya ticaretinde dar bir aralıkta kaldı.

İran yanlısı Yemenli Husi grubunun Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarının bölgedeki nakliye rotalarını sekteye uğratması ve Süveyş Kanalı üzerinden petrol teslimatında bazı olası gecikmelere işaret etmesiyle ham petrol fiyatları geçen hafta bir miktar güç gördü.

Ancak Angola'nın son üretim kesintileri konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) ayrılmasıyla, 2024'te daha yüksek üretim beklentisi petrol fiyatlarındaki daha fazla artışı sınırladı. Afrika ülkesinin önümüzdeki yıl üretimi artırması bekleniyor.

Ülke, OPEC'in son üretim kesintilerinin bıraktığı üretim açığını doldurmak için devreye girdiğinden, ABD üretimi de Aralık ayında rekor seviyelere ulaştı. ABD'deki yüksek üretim, OPEC'in büyük oranda yetersiz üretim kesintileriyle birleştiğinde, 2024'te petrol piyasalarında arz fazlasının olacağı endişelerini artırdı ve fiyatlara ilişkin zayıf bir görünüm ortaya koydu.

Şubat ayında vadesi dolan Brent petrol vadeli işlemleri yüzde 0,4 düşüşle varil başına 79,04 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri 20:15 ET (01:15 GMT) itibarıyla varil başına 73,76 dolarda yatay seyretti. Birçok büyük pazarda Noel tatili nedeniyle işlem hacimleri sınırlı kaldı.


Dolardaki son zayıflık, verilerin ABD'de enflasyonun istikrarlı bir şekilde düştüğünü göstermesiyle petrol fiyatlarına bir miktar soluklanma sağladı. Bu eğilimin Fed'in 2024'te faiz indirimine yol açması bekleniyor, ancak böyle bir hareketin zamanlaması belirsizliğini koruyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page