top of page

Petrol fiyatları, piyasalar Rusya'nın arz kesintisini geride bıraktıkça düşüyor

Petrol fiyatları, küresel ekonomik yavaşlama korkuları ve Çin'in kademeli olarak toparlanması devam ederken, piyasaların büyük ölçüde Rus arzındaki kesintiyi geçmişe bakmasıyla, bu hafta açıklanacak önemli ABD enflasyon verilerinden ekonomik ipuçları beklentisiyle Pazartesi günü düştü.

Rusya'nın Ukrayna ihtilafı nedeniyle ihracatına uygulanan batılı fiyat kısıtlamalarına yanıt olarak Rusya'nın arzı günde 500.000 varil azaltacağını açıklamasının ardından Cuma günü büyük kazançlar gelmesiyle ham petrol fiyatları geçen hafta keskin bir şekilde yükseldi.

Ancak analistler Pazartesi günü, rakamın büyük ölçüde piyasalar tarafından fiyatlandığını ve Rusya'nın, Rusya'nın petrol ihracatına yönelik katı Batı yaptırımları arasında muhtemelen petrol için alıcı bulmakta zorlandığını söylediler.

“Rusya'nın AB'nin petrol ve rafine ürünler üzerindeki yasağı nedeniyle arzı kısmak zorunda kalacağını zaten varsaydığımız düşünülürse, bu kesintiler piyasaya bakışımızı değiştirmiyor. Bugün sabah erken saatlerde fiyatlarda gördüğümüz zayıflık, muhtemelen piyasanın bu kesintilerin zaten büyük ölçüde fiyatlandığını fark etmesini yansıtıyor" dedi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,8 düşüşle varil başına 85,84 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 79,15 dolara geriledi. Her iki sözleşme de geçen hafta %8'in üzerinde ralli yaptı.

Ancak tüccarların Salı günü açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerinden daha fazla ipucu beklemesiyle, küresel bir ekonomik yavaşlamaya ilişkin belirsizlik bu hafta fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu . Okumanın, enflasyonun Ocak ayında bir önceki aya göre daha da azaldığını göstermesi beklenirken , yine de nispeten yüksek kalması bekleniyor.

Bu eğilim , Federal Rezerv'in daha fazla faiz artırımını çekerek ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturabilir ve potansiyel olarak bu yılın ilerleyen dönemlerinde petrol talebini azaltabilir.

Dolar , enflasyon okuması beklentisiyle yükseldi ve aynı zamanda petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirerek ham petrol piyasalarına baskı yaptı.

Cuma günkü verilerin , COVID-19 ile mücadele kısıtlamalarının son zamanlarda hafifletilmesine rağmen ülkedeki enflasyonun yavaş kaldığını göstermesinin ardından, Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin endişeler de devam etti .

Ülkenin özellikle imalat sektörü, artan enfeksiyonlar da faaliyeti kesintiye uğratırken, hala COVID bağlantılı aksaklıklardan kurtulmak için mücadele ediyor.

Yine de, Çin'deki bir toparlanmanın ham petrol talebini bu yıl rekor seviyelere çıkarması bekleniyor. Ancak son haftalardaki karışık ekonomik okumalar göz önüne alındığında, piyasalar böyle bir toparlanmanın zamanlaması konusunda belirsizliğini koruyor.


4 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page