top of page

Petrol fiyatları resesyon korkularıyla gevşedi ve 3. haftalık kaybına yöneldi

Durgunluk talebinin devam eden korkularının hissiyatı baskılaması ve göstergeleri üst üste üçüncü haftalık kayıpları için rayına oturtmasıyla Cuma günü petrol fiyatları geriledi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 20 sent veya %0.2 düşüşle 0428 GMT'ye kadar varil başına 108.83$'a geriledi ve daha önceki 1$'ın üzerindeki kazançlarından vazgeçti.
Ağustos teslimatı için WTI ham petrol vadeli işlemleri 37 sent veya %0,4 düşerek varil başına 105,39$'a geriledi ve aynı zamanda yaklaşık 1$'lık erken bir kazançtan vazgeçti.
Her iki sözleşme de Perşembe günü %3 civarında düştü.
NLI Araştırma Enstitüsü kıdemli ekonomisti Tsuyoshi Ueno, "Oturumun başlarında, OPEC+'ın sürpriz yapmaması ve Ağustos ayında planlanan petrol üretim artışlarına bağlı kalacağını söylemesi üzerine piyasa Perşembe günkü satıştan bir nefes aldı" dedi.
Ancak Eylül ayı ve sonrasında OPEC+ politikasına ilişkin belirsizlik ve Federal Rezerv'in agresif faiz artırımlarının ABD'de resesyona yol açacağı ve yakıt talebini olumsuz etkileyeceği korkusu, hissiyatı azalttı" dedi.
Perşembe günü, Rusya da dahil olmak üzere OPEC+ üreticiler grubu, iki günlük toplantıların ardından üretim stratejisine bağlı kalmayı kabul etti. Ancak yapımcı kulübü Eylül ayından itibaren politika tartışmaktan kaçındı.
Daha önce OPEC+, daha önceki ayda 432.000 varil ekleme planına göre, Temmuz ve Ağustos aylarında üretimi her ay günde 648.000 varil (bpd) artırmaya karar vermişti.
ABD Başkanı Joe Biden, Temmuz ortasında Suudi Arabistan'ı da içeren üç seferlik bir Ortadoğu gezisi yapacak ve ABD ve diğer ülkeler enflasyonu artıran yükselen yakıt fiyatlarıyla karşı karşıya kalırken enerji politikasını ön plana çıkaracak.
Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suudi kralı ve veliaht prensi bu ay bir ziyaret sırasında gördüğünde yükselen fiyatları frenlemek için petrol üretimini artırması için doğrudan Suudi Arabistan'a baskı yapmayacağını söyledi.
NLI'den Ueno, "Bütün gözler Suudi Arabistan'ın veya diğer Orta Doğulu petrol üreticilerinin ABD'nin talebine yanıt vermek için üretimi destekleyip desteklemeyeceği üzerinde" dedi.

Lederne sendikası Perşembe günü yaptığı açıklamada, Equinor's Gudrun, Oseberg South ve Oseberg East platformlarındaki 74 Norveçli açık deniz petrol işçisinin 5 Temmuz'dan itibaren greve gideceğini ve muhtemelen Norveç'in petrol üretiminin yaklaşık %4'ünü kapatacağını söyledi.
Reuters'in Perşembe günü yaptığı bir ankete göre, Avrupa ve diğer bölgeler kendilerini Rus arzından vazgeçirmek için mücadele ederken, ekonomik riskler tırmanışı yavaşlatabilirken, petrol fiyatlarının bu yıl varil başına 100 doların üzerinde kalması bekleniyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page