top of page

Petrol fiyatları resesyon korkusuyla 1,5 yılın en düşük seviyesinde


ABD’den Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizinde hafta sonu merkez bankaları yeni kararlar aldılar. Piyasadaki likidite oranını artırmak için swap operasyonlarında günlük işlem uygulamasına geçen merkez bankaları, son iki haftadır devam eden düşüşü engellemek istiyor.

Merkez bankalarının adımlarına rağmen, borsalar haftaya satıcılı başladı. Petrol de kan kaybetmeye devam ediyor.

Petrol 15 ayın en düşük seviyesinde

Bankacılık sektöründeki krizin ekonomik faaliyetleri zayıflatacağı ve bir resesyon yaşanmasına sebebiyet vereceği endişesiyle petrol fiyatları büyük kayıp verdi.

Geçen hafta 67 doların altına inen ham petrol, bugün 64,40 dolara inerek Aralık 2021 sonrası en düşük seviyeyi gördü. Fiyat son saatte 66 doların hemen üzerinde işlem görüyor. Brent petrol ise 70,14’e gerilemesinin ardından 72 dolardan işlem görüyor.

2022’de Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın etkisiyle ralli yapan, ancak yılı düşük kazanç oranıyla kapatan petrol fiyatları, 2023’ün ilk üç ayında %17’ye yakın değer kaybetti.

Haftanın devamında Fed’in gerçekleştireceği toplantıda alacağı faiz kararının ve bankacılık krizine dair açıklamalarının petroldeki dalgalanmada etkili olması bekleniyor.

Beklentiler Fed’in 25 baz puanlık faiz artışına devam etmesi yönünde, ancak bankaların yaşadığı likidite sorununun ekonomi üzerinde ne kadar risk yarattığına dair komitenin bakış açısı izlenecek.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page