top of page

Petrol fiyatları risk iştahının artmasıyla tırmanıyor ve odaklar arz görünümüne dönüyor

Petrol fiyatları, yatırımcıların sıkı küresel arz görünümüne odaklanması ve ABD hükümetinin kapanmasını önleyen son dakika anlaşmasının risk iştahını yeniden canlandırmasıyla, geçen haftanın sonunda yaşanan kayıpların bir kısmını telafi ederek Pazartesi günü hafif yükseldi.

Brent Aralık ayı ham vadeli kontratları Cuma günü 90 sent düştükten sonra 25 sent veya %0,3 artışla TSİ 04:15'te varil başına 92,45 dolara yükseldi. Brent Kasım vadeli kontratı Cuma günü sona erdiğinde 7 sent düşerek varil başına 95,31 dolara geriledi.

ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri Cuma günü 92 sent kaybettikten sonra 29 sent veya %0,3 artışla varil başına 91,08 dolara ulaştı.

Her iki gösterge de, Suudi Arabistan ve Rusya'nın ek arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından, dördüncü çeyrekte geniş bir ham arz açığı olacağı tahminleri üzerine üçüncü çeyrekte neredeyse %30 oranında değer kazandı.

Dört OPEC+ kaynağının Reuters'e verdiği bilgiye göre, Rusya ve diğer müttefikleri olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC+)'nin, Ortak Bakanlar İzleme Komitesi adı verilen panel Çarşamba günü toplandığında mevcut petrol üretim politikasında değişiklik yapması pek olası değil, zira arzlar sıkılaşıyor ve talep artıyor. petrol fiyatlarında bir yükselişe neden olabilir.

Nissan'ın bir birimi olan NS Trading'in başkanı Hiroyuki Kikukawa, "Petrol fiyatları, OPEC+'nın herhangi bir politika değişikliği beklemediği bir ortamda, arz endişeleri nedeniyle haftaya güçlü bir notla başlarken, ABD hükümetinin hafta sonu kapanmasından kaçınılması biraz rahatlama sağladı" dedi. (OTC: NSANY ) Menkul Kıymetler.

"Yine de pazarın daha da yükselip yükselmeyeceği gelecekteki talep eğilimlerine bağlı olacak" dedi.

ING analistleri Pazartesi günkü bir notta, OPEC+'nın piyasadaki son güç göz önüne alındığında üretim politikasını değiştirmesinin beklenmediğini ancak Suudi Arabistan'ın günde 1 milyon varillik (bpd) ek gönüllü arz kesintisini hafifletmeye başlayabileceğini söyledi.

"Suudiler, Çin'in talebi konusunda hâlâ endişelerin olduğunu söyledi. Ancak hafta sonu açıklanan PMI verileri, Çin'in imalat PMI'ının Mart ayından bu yana ilk kez Eylül ayında genişleme bölgesine dönmesiyle bir miktar güven sağlayacak."

Cumartesi günkü resmi veriler, Çin'in fabrika faaliyetlerinin Eylül ayında altı aydan beri ilk kez genişlediğini gösterdi ve bu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin istikrar kazanmaya başladığını gösteren bir dizi göstergeye katkıda bulundu.

Ancak Pazar günü özel sektör tarafından yapılan bir anket, ülkenin fabrika faaliyetlerinin Eylül ayında daha yavaş bir hızda arttığını göstererek, daha az cesaret vericiydi.

Gerçekten de, Çin ekonomisindeki kalıcı toparlanma, emlak sektöründeki çöküş, düşen ihracat ve yüksek genç işsizliği nedeniyle gecikiyor ve bu da yakıt talebinin zayıflayacağına dair korkuları artırıyor.

Öte yandan, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin kısa vadeli bir finansman tasarısını geçirmesi için Demokratlara yönelme yönündeki son dakika kararı, kapanma riskini Kasım ortasına kadar itti; bu da ABD federal hükümetinin 4 milyondan fazla işçisinin güvenebileceği anlamına geliyor şimdilik maaş ödemeleri devam ediyor.


Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes, yakından takip ettiği raporunda, arz korkularını güçlendiren, gelecekteki üretimin erken göstergesi olan ABD petrol ve gaz sondaj kulesi sayısının 29 Eylül'de 7 düşerek 623'e düşerek Şubat 2022'den bu yana en düşük seviyeye düştüğünü söyledi. Cuma.

Reuters tarafından Cuma günü derlenen 42 ekonomist arasında yapılan ankete göre Brent'in dördüncü çeyrekte varil başına ortalama 89,85 dolar, 2024'te ise 86,45 dolar olması bekleniyor.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page