top of page

Petrol fiyatları, SVB'nin çöküşü finansal piyasaları korkuttukça 1 dolar düştü

Silicon Valley Bank'ın çöküşünün hisse senedi piyasalarını sarsması ve yeni bir mali kriz korkusunu ateşlemesiyle, petrol fiyatları Salı günü 1 dolardan fazla düşerek önceki günkü düşüşünü sürdürdü.

Brent ham vadeli işlemleri 87 sent veya %1,1 düşüşle 0345 GMT'de varil başına 79,90 dolardan işlem gördü. ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri (WTI) 85 sent veya %1.1 düşüşle varil başına 73.93 dolara geriledi. Pazartesi günü, Brent Ocak başından bu yana en düşük seviyesine gerilerken, WTI Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

SVB Financial'ın ani kapanması, ABD Merkez Bankası'nın geçen yılki hızlı faiz artışlarından kaynaklanan diğer bankalara yönelik risklere ilişkin endişeleri tetikledi. Ayrıca, merkez bankasının parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatıp yavaşlatmayacağına dair spekülasyonları da teşvik etti.

Silicon Valley Bank'ın başarısızlığından kaynaklanan bulaşma korkularının geçen hafta sonunda ABD varlıklarında satışlara yol açması ve eyalet düzenleyicilerinin New York merkezli Signature'ı kapatmasının ardından ABD'li yetkililer Pazar günü bankacılık sistemine güveni desteklemek için acil önlemler başlattı . Banka (NASDAQ: SBNY ) Pazar günü.

CMC Markets analisti Leon Li, Silicon Valley Bank şok dalgalarının ötesinde, katı COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasına rağmen Çin'de beklenenden zayıf ekonomik toparlanma belirtileri nedeniyle petrol fiyatlarının da baskı altında olduğunu söyledi.

"Piyasa daha önce Çin ekonomisinde güçlü bir toparlanma bekliyordu, ancak en son Şubat enflasyon oranı, Çin ekonomisinin mevcut deflasyonist durumunu ve zayıf talebi yansıtarak yıllık bazda yalnızca %1'di" dedi.

Çin'in istatistik bürosu geçen hafta, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki tüketici enflasyonunun Şubat ayında bir yılın en düşük oranına gerilediğini gösteren veriler yayınladı.


ABD tedarik haberlerinde, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün ABD petrol stoklarına ilişkin endüstri verilerini Salı günü yayınlaması bekleniyor.

Reuters tarafından ankete katılan altı analist, ham petrol stoklarının 10 Mart'a kadar olan haftada yaklaşık 600.000 varil arttığını tahmin ediyor.26 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page