Petrol fiyatları talep endişeleri üzerine haftalık %4 düşüşe hazırlanıyor

Petrol fiyatları Cuma günü kayıplarını artırdı, haftalık %4'lük bir düşüşe yöneldi ve faiz artırımları, zayıf küresel büyüme ve Çin'deki COVID-19 karantinalarının talebe zarar vermesi, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yasağı tartmasına rağmen, bunun yükü altında kaldı sıvı yağ.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 1.17 $ veya %1.1 düşüşle 0420 GMT'de varil başına 107.16 $'a düşerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 1.17 sent veya %1.1 düşüşle varil başına 102.62 $'a geriledi.
Her iki kıyaslama sözleşmesi de haftalık yaklaşık %4.0 düşüşe yöneldi.
Bu, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmeye başlamasından bu yana en az dalgalı ticaret haftası oldu. Moskova, Ukrayna'daki eylemlerini "özel operasyon" olarak nitelendiriyor.
Uluslararası Para Fonu'nun küresel büyüme tahminini neredeyse tam bir yüzde puanı düşürmesiyle, Ukrayna ihtilafına ilişkin endişeler, enflasyonu körükleyen ve ekonomik büyümeye zarar veren haftanın ikinci yarısında ticarete hakim oldu.
Çin merkez bankası başkanı Yi Gang Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin dış şoklara karşı bağışık olmadığını ve ayrıca COVID salgınlarının baskısı ile karşı karşıya olduğunu söyledi.
Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki talep görünümü, Şanghay yetkililerinin şehir çapında yeni bir test turu başlatması ve sakinleri üç haftalık sokağa çıkma kısıtlamalarının ancak iletim durdurulduktan sonra toplu olarak kaldırılacağı konusunda uyarmasıyla piyasa üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. .
ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Perşembe günü agresif faiz artışlarına işaret eden şahin sözleri, petrole yönelik olumsuz hissiyata ek olarak, ABD dolarını yükselterek petrolü diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha pahalı hale getirdi.
OANDA kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "Çin'deki büyüme endişeleri bugün Asya'daki petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor ve Fed'in sıkılaşmasının ABD'yi de yavaşlamaya itebileceğine dair korkular artarken ABD piyasalarını bir gecede sarsan hisse senedi satışları ile birleşiyor" dedi. , dedim.

Ancak tüm bunlar, Avrupa Birliği'nin Rus petrolünü yasaklamaya devam etmesi halinde arzın daha da kısalmasıyla karşı karşıya kalabilecek dar bir pazardan geliyor.
CMC Markets analisti Tina Teng, bu olası ambargo, Rusya'ya yönelik devam eden yaptırımlar ve Ukrayna savaşının neden olduğu arz açığının uzun vadede petrol fiyatlarının güçlü kalmasına yardımcı olacağını söyledi.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör